út., 13. duben 2021 20:13

Dobrovolníci chrání Litovelské Pomoraví

Strážce přírody Filip Jurečka Strážce přírody Filip Jurečka Zdroj: Nikola Kazíková
Krásná a ojedinělá příroda Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví ročně láká návštěvníky ze všech koutů republiky. Novozámecký Lichtenštejnský areál, meandry, medvědí česnek, bledule či chráněný jasoň. Je toho hodně co může CHKO Litovelské Pomoraví nabídnout. Ne vždy jsou však ochotni turisté respektovat všechna nařízení, která v chráněné oblasti platí. Proto jsou důležití strážci přírody, kteří na dohlížejí na jejich dodržování.

Mnozí lidé o nich často ani neví, přesto jsou strážci přírody nedílnou součástí Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Jedná se o dobrovolníky, kteří na všech chráněných územích v republice pomáhají nejen chránit, ale také zvelebovat přírodu. Jejich práce je pestrá od kontroly předpisů na úseku ochrany přírody, kontrol stavu naučné infrastruktury, monitoring ohrožených druhů rostlin a živočichů až po celkovou péči o přírodu. Někteří se věnují také exkurzím pro veřejnost, celkové osvětě a předávání informací návštěvníkům. 

V Litovelském Pomoraví, na rozloze 92 km2, takto aktivně pracuje 9 strážců – z toho 2 ženy – ve všech věkových kategoriích. Jedním z nich je také student přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Filip Jurečka. Ten se dostal ke stráží přírody náhodou. „Vzali jsme se snoubenkou auto s vozíkem a během dopoledne ho naplnili pytli s odpadem, který jsme posbírali po lese. Celou akci jsme dokumentovali a fotky následně nahráli na Facebook,“ popisuje svou první aktivitu a dodává: „Na příspěvek reagoval jeden bývalý strážce s reakcí, že toto je jedna z náplní práce strážce CHKO, jestli bychom neměli zájem se také stát strážci.“ Následně se pak oba stali čekateli stráže CHKO. Museli podstoupit roční přípravu v rámci, který si vybudovali ještě mnohem bližší vztah k přírodě. Poznali všechny části chráněného území a naučili se v něm orientovat. Zhruba před měsícem podstoupili zkoušky, které se skládaly ze znalosti zákona o ochraně přírody a krajiny, podrobnějších vědomostí o CHKO a poznávací části rostlin a živočichů, které se na tomto území vyskytují.

Pomáhá přírodě i turistům

Vladislav Holec pracuje pro Agenturu ochrany přírody a krajiny již 14 let, necelých 10 let je vedoucím strážců. Práce se strážci ho baví, i když jak sám přiznává někdy je to náročné. „Rodině se těžko vysvětluje, proč nejsem o víkendu či o svátcích doma. Těžko ale můžete dlouhodobě udržet dobrovolníky, pokud se jim nevěnujete, reagujete pozdě a pravidelně se nescházíte. Naštěstí mi v udržení dobrovolných strážců pomáhá nádherná příroda Litovelského Pomoraví. Jako největší bonus téhle práce beru vznik přátelství.“ Dodává, že nejčastějším úkolem strážců je terénní práce a monitoring. Dlouhodobým problémem jsou také nepovolené vjezdy aut na území CHKO.

„Nejvíce mě baví asi to, že jsem jako strážce označen, a lidé když mě potkají, mohou se zeptat na cestu nebo místo v CHKO, které znám a mohu jej doporučit nebo je tam navést,“ popisuje Filip jeden z důvodů proč se rozhodl stát strážcem a zdůrazňuje, že se jedná o dobrovolnou volnočasovou aktivitu, kterou dělá bez nároku na plat. Odměnou mu je podle jeho slov pocit pomoci přírodě a jejím návštěvníkům. Strážcem se může stát každý kdo má rád přírodu a splňuje zákonem dané podmínky.

Zobrazeno 2644 krát
Naposledy upraveno: út., 13. duben 2021 21:34
Pro psaní komentářů se přihlaste