Mnozí lidé o nich často ani neví, přesto jsou strážci přírody nedílnou součástí Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Jedná se o dobrovolníky, kteří na všech chráněných územích v republice pomáhají nejen chránit, ale také zvelebovat přírodu. Jejich práce je pestrá od kontroly předpisů na úseku ochrany přírody, kontrol stavu naučné infrastruktury, monitoring ohrožených druhů rostlin a živočichů až po celkovou péči o přírodu. Někteří se věnují také exkurzím pro veřejnost, celkové osvětě a předávání informací návštěvníkům.
V Litovelském Pomoraví, na rozloze 92 km2, takto aktivně pracuje 9 strážců – z toho 2 ženy – ve všech věkových kategoriích. Jedním z nich je také student přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Filip Jurečka. Ten se dostal ke stráží přírody náhodou. „Vzali jsme se snoubenkou auto s vozíkem a během dopoledne ho naplnili pytli s odpadem, který jsme posbírali po lese. Celou akci jsme dokumentovali a fotky následně nahráli na Facebook,“ popisuje svou první aktivitu a dodává: „Na příspěvek reagoval jeden bývalý strážce s reakcí, že toto je jedna z náplní práce strážce CHKO, jestli bychom neměli zájem se také stát strážci.“ Následně se pak oba stali čekateli stráže CHKO. Museli podstoupit roční přípravu v rámci, který si vybudovali ještě mnohem bližší vztah k přírodě. Poznali všechny části chráněného území a naučili se v něm orientovat. Zhruba před měsícem podstoupili zkoušky, které se skládaly ze znalosti zákona o ochraně přírody a krajiny, podrobnějších vědomostí o CHKO a poznávací části rostlin a živočichů, které se na tomto území vyskytují.
Pomáhá přírodě i turistům
Vladislav Holec pracuje pro Agenturu ochrany přírody a krajiny již 14 let, necelých 10 let je vedoucím strážců. Práce se strážci ho baví, i když jak sám přiznává někdy je to náročné. „Rodině se těžko vysvětluje, proč nejsem o víkendu či o svátcích doma. Těžko ale můžete dlouhodobě udržet dobrovolníky, pokud se jim nevěnujete, reagujete pozdě a pravidelně se nescházíte. Naštěstí mi v udržení dobrovolných strážců pomáhá nádherná příroda Litovelského Pomoraví. Jako největší bonus téhle práce beru vznik přátelství.“ Dodává, že nejčastějším úkolem strážců je terénní práce a monitoring. Dlouhodobým problémem jsou také nepovolené vjezdy aut na území CHKO.
„Nejvíce mě baví asi to, že jsem jako strážce označen, a lidé když mě potkají, mohou se zeptat na cestu nebo místo v CHKO, které znám a mohu jej doporučit nebo je tam navést,“ popisuje Filip jeden z důvodů proč se rozhodl stát strážcem a zdůrazňuje, že se jedná o dobrovolnou volnočasovou aktivitu, kterou dělá bez nároku na plat. Odměnou mu je podle jeho slov pocit pomoci přírodě a jejím návštěvníkům. Strážcem se může stát každý kdo má rád přírodu a splňuje zákonem dané podmínky.