út., 27. říjen 2015 10:06

Dokument ve stylu Sin City vypráví o slovenském buditeli

Olomouc – Pro Slováky je Ľudovít Štúr stejně důležitý jako pro Čechy Palacký či Jungmann. Bezesporu se jedná o jednu z nejvýznamějších osobností slovenského národního života v druhé polovině 19. století. Známý je především jako kodifikátor současné spisovné slovenštiny. Na oslavu dvoustého výročí jeho narození odvysílala RTVS poslední říjnovou neděli polohraný dokument s názvem True Štúr. Ten svým zpracováním a potemnělou atmosférou diváka vtáhne přesně do doby, kdy se na Slovensku formoval spisovný jazyk. Černobílý snímek dlouhý jen necelou hodinu má na svědomí režisérské duo Michal Baláž a Noro Držiak.

Ačkoliv jde o hraný film, je to především dokument, který přináší velké množství informací a historických faktů. Přesto se ve filmu neztratí ani herecké výkony, a to zejména Róberta Rotha nebo Tatiany Pauhofové. Jindy velice živelná herečka ve filmu nepromluví a celý její výkon je zaměřen na mimiku tváře a gesta. Roli však zvládla na výbornou a duch Adely Ostrolúcké tak působil velmi jemně a skoro až lidsky.

Autorská trojice Marián Prevendarčík, Zuzana Šajgalíková a Michal Baláž vyprodukovala velice efektivní edukativní počin, který má i velkou filmovou hodnotu - tu ještě podtrhuje černobílé zpracování celého snímku. O hudební podkres se postaral Daniel Salontay ze skupiny Longital. Melodie se pohupují v pomalejšch a pestrých rytmech, které dokreslují temnou zimní noc, kde se děj odehrává. Zároveň v hudbě narazíme i na rychlejší tóny - ty dokumentu přidávají na uměleckém dojmu. Kombinace hereckých výkonů a nových technologií, které jsou ve filmu použity, vytváří velice zdařilý snímek, jež důstojně prezentuje osobnost, jakou Ľudovít Štúr jistě byl.

Autoři dokumentu zvolili zajímavou formu provedení, kdy se v průběhu dokumentu střídají hrané i animované pasáže. Takové zpracování můžou diváci znát třeba z filmů Sin City nebo Alois Nebel. Nepochybně se tím dokument odlišuje od jiných hraných dokumentů a přináší nový pohled na budoucnost tohoto žánru.

Celý snímek se odehrává během jedné noci, kdy se Samuel Hronský vrací z pohřbu slovenského buditele a hledá informace o jeho životě a smrti. Samotný Štúr ve filmu nevystupuje, což divákovi umožňuje zachovat si odstup a přiblížit mu, jak Štúra vnímali jeho současníci. Hronského ztvárňuje Róbert Roth, jehož zastřený hlas perfektně pasuje do potemnělé atmosféry celého filmu.

Výsledný projekt budí nesmírnou naději nejen ve filmařích, ale především v divácích. Vyznačuje, kudy vede cesta moderního dokumentu, ve kterém divák neobdrží jen suchá fakta z úst renomovaných vědců, ale má možnost pochopit téma velice propracovaným a hlavně zcela odlišným způsobem. Cesta, kterou se vydali autoři filmu True Štúr, se jeví jako velice inovativní. Další díla zpracovaná tímto novým, neotřelým způsobem na sebe jistě nenechají dlouho čekat, a to jak v České republice, tak v zahraničí.

Zobrazeno 2110 krát
Naposledy upraveno: čt., 1. únor 2024 22:20
Pro psaní komentářů se přihlaste