ne., 28. srpen 2022 17:25

Foťte se před Penamem, děvenky. Starostku Potůčkovou poslal do sněmovny i tweet, kterým odmítla Babišovy ministryně

Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková, která se proslavila zejména ostrým odmítnutím zásluh ministryň za ANO za investice v její obci. Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková, která se proslavila zejména ostrým odmítnutím zásluh ministryň za ANO za investice v její obci. Zdroj: Tomáš Pergl, Starostové a Nezávislí
Současná poslanecká sněmovna, kterou si voliči sestavili ve volbách v říjnu 2021, je v lecčem jiná, poprvé skutečně ženská a mladá. Jednou z poslankyň, která poslanecký mandát získala vůbec poprvé, je i šestačtyřicetiletá starostka Mladých Buků na Trutnovsku Lucie Potůčková. Z královehradecké kandidátní listiny pirátů a starostů ji ze sedmého místa na první vyneslo téměř 11 tisíc preferenčních hlasů. Hvězda poslaneckého klubu STAN za to vděčí nejspíše svému povolání právničky, příslušnosti k něžnému pohlaví i tweetu, kterým v létě před volbami rozvířila české sociální sítě.

„Samozřejmě, ten tweet mi byl vděčným čertem. To ze mě prostě vypadlo, to se mi tak občas děje,“ směje se Potůčková, když vypráví o jejím náhlém úspěchu na sociálních sítí v červenci 2021. Twitter tehdy měla asi jenom měsíc a vlastně nevěděla, co s ním. Když jí pak během dovolené zavolali zástupci ministerstva a ptali se na možnost návštěvy opravené školy v Mladých Bukách, rozčílila se. Zrekonstruovanou školu chtěly navštívit tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, obě v barvách vládní strany ANO. Potůčková jim bez přemýšlení skrz sociální síť Twitter vzkázala doslova: „Tak se ke mně chtějí přijet blejsknout KD z MMR a AS z MF. Prý že máme krásný projekt z IROP. Nene, děvenky, sami jsme jako obec postavili, sami jsme zařídili a děkovat budem pouze EU directissimo. Škola je přes léto zamčená a vetřelce do ní nepouštíme. Foťte se před Penamem.“

Tweet měl okamžitý úspěch a starostku z malého městyse v Krkonoších dostal do povědomí celé republiky. „Asi jsem řekla něco, co nějakým způsobem zarezonovalo v hodně lidech a spojili si to v symbol. Takže prostě spíš dobré načasovaní,“ přemýšlí Potůčková zpětně, co za proslavením obyčejného tweetu tehdy stálo. „Samozřejmě dneska se ukazuje, že to bylo dobré rozhodnutí. Jinak bych přispěla do rozpočtu k těm dvou milionům za fotky paní Schillerové,“ dodává nakonec se smíchem. Zároveň ale věří, že za obrovským množstvím preferenčních hlasů, které od voličů dostala, stojí i další faktory.

Rodačka z Liberce je povoláním právnička, hned po dokončení studií na Masarykově univerzitě v Brně ale odjela nabrat zkušenosti do Spojených států. Tam se spolu se svým tehdejším manželem věnovala překladatelství a zkusila si i práci průvodce. Podle jejích vlastních slov jí život v Severní Americe dal kromě perfektní znalosti angličtiny a francouzštiny i lásku k cestování, turistice a sportu. „Cestování je pro mě jeden z životních stylů i něco, k čemu hrozně moc vedu děti. Aby měly otevřené oči a viděly, jak se žije jinde,“ vysvětluje. Potůčková má se svým bývalým manželem dceru a syna, kteří žijí v Krkonoších a momentálně navštěvují střední školu.

Po návratu ze Spojených států pracovala chvíli jako právnička v Liberci, později ale s manželem přesídlili právě do Mladých Buků v Krkonoších. „Přiznám se, že ta vesnička, do které jsme se přestěhovali, se mi moc nelíbila, vlastně tu nic nebylo. Pak jsem byla oslovena místními. Pracovala jsem ve veřejné správě, tak jsem říkala: proč ne, máme šanci něco ovlivnit,“ vzpomíná zpětně na svoje rozhodnutí kandidovat v komunálních volbách v roce 2014. Ačkoliv neznala místní poměry a nevěděla, zda má její strana Volba pro Mladé Buky vůbec šanci dostat se do zastupitelstva, její první volby z ní udělaly starostku městyse Mladé Buky.

„Od té doby jsem velký nepříznivec přímé volby starostů. Tohle by se vám nikdy nestalo, lidi nedají šanci novým příchozím, protože je neznají,“ přemýšlí Potůčková. A v práci starostky se našla. Konečně za sebou viděla reálnou práci, a ne pouze hory papírů a šanonů, jako tomu bylo, když se zabývala právem. Postupem času se začala zapojovat do různých dobrovolných svazků, angažovala se v krajské politice a pořádala petiční akce. Její přerod ze starostky v poslankyni byl tak skutečně odspodu. O křeslo starostky se navíc bude chtít ucházet i v příštích volbách. Kombinaci práce starosty a poslance totiž vidí jako výhodu, a ne jako časový hendikep.

Po úspěšných komunálních kandidovala ještě dvakrát do krajského zastupitelstva a dvakrát do poslanecké sněmovny. Ačkoliv v kraji ji štěstí nepřálo, sněmovní volby jí v roce 2021 vynesly již zmíněný poslanecký mandát. Vážné ambice ale neměla kromě starostování téměř žádné. „To bylo prostě napište mě někam na kandidátku. Přiznám se, že když byly poslední volby do kraje, už jsem tu ambici dostat se aspoň do zastupitelstva měla, ale nevyšlo to. No a ta poslanecká sněmovna, to byl haluz. To jsme nečekali nikdo,“ vrací se Potůčková k ohromnému množství preferenčních hlasů, které ji ze sedmého místa na kandidátce vystřelily na první. Právě její práci v roli starostky pak považuje za další faktor, který její zvolení mohl ovlivnit.

Kromě již zmíněného tweetu a jejích úspěších v roli starostky zmiňuje Potůčková jako další možnou příčinu zvolení i prostý fakt, že je žena. Na kandidátní listině pirátů a starostů se objevila až na sedmém místě a přitom byla ze všech kandidujících žen uvedena nejvýše. „V rámci voličské základny STAN a pirátů je trend volit ženy. Máme třetinu žen a teď se to ještě zvýšilo po odchodu Jana Farského,“ vzpomíná na aféru, kvůli které se poslanec Jan Farský vzdal mandátu a jeho místo převzala ředitelka libereckého divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko.

„Ta startovací pozice žen v politice je jiná. Vy přijedete z poslanecké sněmovny domů, seřvete děti, přehodíte pračku, myčku, sušičku, přemýšlíte, jak jim navařit na příští tři dny. A to ten chlap nedělá. Ta pozice je pro ženy horší, ale nestěžuji si,“ vysvětluje Potůčková, proč iniciativy podporující rovné zastoupení ve vrcholné české politice vítá. Zároveň dodává, že každá politická nebo společenská iniciativa pocházejí zespoda od lidí je podle ní potřebná a dobrá.

Jako poslední faktor, který mohl výraznějším způsobem ovlivnit její vykroužkování, jmenuje Potůčková silnou dezinformační kampaň proti koaliční Pirátské straně, vedenou především tehdejší vládní stranou ANO a opoziční SPD. „Na druhou stranu si za tom můžeme sami, obě strany. Nebyli jsme na to zvyklí, neuměli si s tím poradit a piráti se na tom podíleli svojí příliš transparentní politikou, kde si ve veřejných fórech podřezávali vlastní větev,“ krční rameny Potůčková. Jinak si ale spolupráci s Pirátskou stranou nemůže jako členka STANu vynachválit a vztahy s piráty na krajské i republikové úrovni považuje za kamarádské.

Optimisticky vidí i celé její dosavadní působení v Poslanecké sněmovně, kam usedla v říjnu 2021. „Jsem místopředsedkyně výboru pro evropské záležitost. Mám státnice z mezinárodního práva, a tak se oklikou vracím zpátky k mojí profesi. Máme také výborný klub. Tím, že jsme starostové, se nikdo nebojí mluvit nahlas. Nikdo se neveze a nebojí se říct svůj názor. Takže z toho mám hrozně dobrý pocit,“ pochvaluje si poslaneckou spolupráci uvnitř strany. Ačkoliv za poměrně krátký čas už stihla jako poslankyně řešit pandemii, válku na Ukrajině i příliv uprchlíků, nejvíce rozhozená byla z několikahodinových obstrukcí, které měla na svědomí opoziční SPD.

„Na tohle nejsme jako starostové úplně zvyklí. Vždycky si říkáme, že kdybychom tohle předvedli na zastupitelstvu, vynesli by nás v zubech. Ale většina starostů tam má otevřený počítač a komunikuje se svojí obcí, takže to jde,“ uzavírá svoje první poslanecké zkušenosti Potůčková. Ať už kvůli slavnému tweetu, dezinformační kampani nebo podpoře žen v politice, starostka Mladých Buků Potůčková je jednou z 50 žen, které dnes tvoří celou čtvrtinu Poslanecké sněmovny. A současný trend ukazuje, že její ambice zdaleka nemusí zůstat jenom v křesle poslance a starosty.

Zobrazeno 505 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Pro psaní komentářů se přihlaste