út., 3. červen 2008 12:40

Free Litovel Bobr cup 2007

Markéta Dostálová
Letošní třináctý ročník Free Litovel Bobr cupu, který se konal v sobotu 6. října v Litovli, se nesl v duchu skutečného extrému. Zlato obhájili vítězové loňského ročníku Pavel Brýdl, Kamil Mrůzek a Jan Hruška.
Třináctého ročníku Free Litovel Bobr cupu se zúčastnil rekordní počet 213 týmů. V kategorii ženy zvítězila skupina Svištíci-slimáci (Jana Čábelková, Lucie Veselá, Lenka Vágnerová) s časem 2:43:35 hod., která si připisuje vítězství i v kategorii akademici-ženy. V kategorii akademici-muži se o výhru zasloužil tým Poď hrať PingPong (Lukáš Barták, Juro Paller, Boris Rajniak) s časem 2:26:43 hod. Absolutním vítězem se ale stal tým Olomoucký deník (Pavel Brýdl, Kamil Mrůzek, Jan Hruška), který získal zlato za čas 2:12:54 hod. „Nejhorší to bylo po druhém brodu. Měl jsem úplně zmrzlé nohy a musel jsem se znovu rozjet,“ uvedl několikanásobný účastník Tour de France Jan Hruška.

Bobr cup se koná za každého počasí. Letos byla řeka Morava rozvodněná tak, že litovelské brody připomínaly plavecké bazény. I přesto zdolali náročnou trať všichni závodníci kromě dvou štafet. Vydržel i nejstarší tým tvořený veteránskou skupinou z Blanska VELMAT. Jejich celkový věkový součet čítal 197 let. „My jsme tady s kolegy poprvé. Předčilo to moje očekávání. Bylo to náročné. Hlavně ty brody. Voda mi sahala až po krk, to jsem nečekal,“ řekl devětašedesátiletý běžec Milan Hrubý. Oproti tomu nejmladšího člena, dvanáctiletého Jakuba Tihelku, mělo družstvo Benjamínci. Pro diváky byla nejzajímavější štafeta Vemblódi 3, za kterou startoval europoslanec Jan Březina.

Kromě klasických kategorií, byla letos poprvé vyhlášena i kategorie Crazy Team, která měla za úkol určit nejvtipnější skupinu. Štafeta byla tradičně složena ze tří částí. Patnáctikilometrová běžecká trasa vedla po lesních cestách i asfaltu. Na závodníky čekalo pět brodů přes řeku Moravu a dvou kilometrový úsek v kukuřičném poli. Následně přebrali štafetový kolík cyklisti, kteří absolvovali dvaceti pěti kilometrovou trasu se třemi brody. Na závěr přišli na scénu kajakáři, kteří se vydali na šesti kilometrový úsek a závod završili skokem z třímetrové rampy do bazénu v Litovli.
K vidění zde byly i netradiční soutěže uváděné moderátorem Jiřím Rejmanem. Po vyhlášení výsledků soutěže následovala vodácká párty v areálu litovelského koupaliště.