K hubnutí to většinou nevede, spíše ke zdravotním komplikacím, přesto však lidí oddaných svým ideálům rádoby zdravé stravy neustále přibývá. A co víc, tvoří se nové odnože, které často působí až absurdně, mezi nimi freeganství.
Pro představu – freegan je slovo složené z free + vegan, to znamená, že stejně jako vegan odmítá jíst živočišné výrobky, ale přidanou hodnotou je free, tedy nezávislost na kapitalismu. A to tak, že nepodporuje obchodníky a živí se výhradně tím, co supermarkety označí za neprodejné a určené k likvidaci. Otázkou však zůstává, zda má vůbec smysl protestovat proti společnosti tím, že lidé začnou žít jako bezdomovci, kteří nemají ani na to, zajít si do obchodu a slušně se najíst.
Jistě, souvisí to s etikou, morálními hodnotami, životním prostředím, politickým názorem a osobním přesvědčením. Jenže když se tito lidé budou zviditelňovat tím, že se živí odpadky, snad ani nemohou počítat s tím, že je většinová společnost začne brát vážně. Zamyslet se nad nutností snižování objemu odpadů nebo nad tím, zda je nutné pracovat 8 hodin denně pro nějakou společnost, která nás živí (ano, i to se freeganům příčí), lze i jiným způsobem, než se vrhat jako supi na to, co ostatním není dost dobré. I když asi není náhoda, že jejich dalším ideálem je žít jako squatter.
Kdyby se to přece jen někomu zdálo lákavé, najde více informací na freegan.info (anglicky).