st., 1. únor 2017 16:28

Giganti zavítali do Brna. Modely čelily mrazivým podmínkám

Největším gigantem výstavy byl mamut. Největším gigantem výstavy byl mamut. Zdroj: Lucie Pinková
Brno přivítalo v Králově Poli úspěšnou výstavu Gigantů. Návštěvníci se vrátili do doby před deseti tisíci lety nejen pohledem, ale i pocitem. Zimní teploty byly totiž mrazivé. Přesto se na osmnáct modelů přišlo podívat na desetitisíce lidí. Mohli zhlédnout autentické prototypy zvířat či skupiny lovících neandrtálců, kteří se procházeli po naší planetě v době ledové.

Výstava s názvem „Giganti – Doba ledová“, kterou v roce 2010 v Plzni navštívilo přes 45 tisíc návštěvníků, se představila v Brně. Příchozí zhlédli osmnáct exponátů vyhynulých tvorů doby ledové. „Jde o zvířata z jednoho časového období. Kdyby žila, mohla by se potkat,“ řekla pro Liberecký deník marketingová koordinátorka Ivana Hybínová.

Realistická zvířata v reálných podmínkách

I díky mrazivým teplotám přibližovala expozice ukazovanou dobu ledovou realističtěji. Teploty klesly mnohdy až na mínus dvacet stupňů. K oné realitě přispěla i tráva, na které napodobeniny chladnokrevných zabijáků a obrů stály, taktéž uměle vytvořené podloží pod jejich nohama.

Osmnáct modelů v životní velikosti zdobila skutečná srst dnešních zvířat nebo i peří pštrosa. Modely byly doplněny o krátké informace s mapkou výskytu. „Je to způsob, jak s lidmi komunikovat, nabídnout jim za návštěvu něco navíc, a také je vzdělávat. Každý z modelů doprovází informační text, kde se lidé dozvědí zajímavá fakta,“doplnila Hybínová.

Zvířata jsou k vidění v akci, například jeskynní lev je zobrazen v lovící pozici. Jen pár metrů od něj skupinka neandrtálců obklíčila obrovitého mamuta. Kromě nich si příchozí mohou prohlédnout i neznámé druhy, mezi nimi i nosorožce Elasmotherium nebo velebobra.

Na modelech pracovali odborníci přes dva roky

Prototypy zvířat, které lidé znají především z učebnic a filmů, tvoří železná konstrukce a polystyrénové tělo. Podle Filipa Kočíka, jehož společnost exponáty na výstavu dovezla, musí některé materiály vozit až z Ameriky. „U nás nejsou běžně dostupné. Povrchová úprava je pak individuální,“ sdělil Ústeckému deníku.

Na tom, aby vypadaly tak, jak vypadají, se podíleli i odborníci z jiných odvětví. „Podíleli se na nich filmoví maskéři, akademičtí sochaři a především paleontologové. Modely jsou tak věrné svým skutečným předlohám,“ prozradila přírodovědkyně Zuzana Vařilová. Není tedy divu, že od začátku jejich stavby až po zdárný cíl uplynulo dva a půl roku.

„Nejvíce času si vyžádal pásovec. Na krunýři jsme strávili dva a půl měsíce. Skládá se z malých polygonových destiček, kterých jsme udělali zhruba osmnáct denně. Jejich celkový počet neznáme, ale bylo jich opravdu hodně,“ řekl pro Liberecký deník preparátor a modelář Radek Labuťa.

Samotná instalace modelů na výstavu trvala asi čtyři dny.

Modely nadchly i v zahraničí

Samotný počátek výstavy začal v Plzni u vědců ze Západočeského muzea, kteří ji společně s modeláři a umělci vytvořili. Právě sem si díky nim našlo cestu přes pětačtyřicet tisíc lidí, a stala se nejúspěšnější výstavou Západočeského muzea. Druhou destinací se stala Jižní Amerika. Po ní zamířila zpět do Čech.

 

Zobrazeno 2127 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. únor 2017 07:58
Pro psaní komentářů se přihlaste