Mapována je situace v pohraničí od doby těsně před válkou až po její konec. I když se místní začali pomalu rozčleňovat na Čechy a Němce, existovali tu lidé, kteří nepovažovali národnost za něco, co by rozhodovalo o kvalitách člověka. Jedním z nich byl i majitel mlýna August Habermann (Mark Waschke). Habermann měl všechno, o čem se mohlo mnohým jen zdát – velký majetek, krásnou manželku a dobrého přítele. Se svým kamarádem Březinou (Karel Roden) často diskutovali o aktuální situaci. Zatímco Březina tušil, že brzy přijde válka a Češi o vše přijdou, Habermann věřil, že i když dojde ke spojení obou zemí, mohou tyto národy žít vedle sebe v míru.
Když dochází k připojení Sudet ke Třetí říši a do pohraničí přijíždí esesák Koslowski, začínají být Češi v nebezpečí. Habermannovi se daří své lidi chránit díky německému původu. Když však dojde k nešťastnému incidentu, nacisté předkládají Habermannovi dvě možná řešení, přičemž v obou případech přijde někdo o život.
Když skončí válka, je prvním, koho místní s radostí potrestají za zlo, které na nich spáchali nacisté. I přesto, že se ohání spravedlností a pomstou, jejich hlavním cílem není odplata, ale Habermannův majetek…
Snímek ukazuje bez obalu krutost a násilí, která válka přinesla, ale i nenávist, jež tu po ní zůstala. Zamýšlí se nad tím, jestli se lidé opravdu liší svou národností, anebo se liší jen vlastnictvím moci. Skvěle porovnává nelidské chování nacistů, kteří bezdůvodně zabíjeli Čechy, s chováním takzvaných „vlastenců“, kteří páchali podobná zvěrstva jako jejich utlačovatelé. Úžasná atmosféra a vynikající výkony herců daly vzniknout velmi zajímavému filmu. Divák si odnese silný emotivní zážitek, který jej přiměje uvažovat o kolektivní vině a ukáže mu zase jiný pohled na české dějiny dvacátého století.
zdroj: http://www.csfd.cz/film/256722-habermannuv-mlyn/
fotozdroj: http://storage.bontonfilm.cz/images/large/9719265783eee3d6398914d5af7073b3.jpg