po., 5. duben 2021 21:11

Instanbulská úmluva nadále pro Turecko neplatí

Turečtí aktivisté se bouří proti páchání násilí na ženách Turečtí aktivisté se bouří proti páchání násilí na ženách Zdroj: E15.cz
Turecká vláda se v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem rozhodla, že Turecko opustí od úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách. Nesouhlas s tímto krokem projevil jak velký počet tureckých aktivistů, tak i lidé v evropských zemích.

Mezinárodní smlouvu Rady Evropy, kterou lidé mohou znát jako Istanbulskou úmluvu, sloužící k ochraně obětí a stíhání pachatelů, kteří provádějí násilí na člověku pro jeho gender, jako první v roce 2012 závazně potvrdilo Turecko, nyní od smlouvy po devíti letech upustilo. Avšak dle statistik počet vražd násilím v Turecku za loňský rok stoupl. Dle Světové zdravotnické organizace zažije 38 % tureckých žen násilí ze strany svého partnera. Co tedy zapříčinilo odstoupení od této smlouvy?

Hlavním cílem této úmluvy je především skoncovat s domácím násilím páchaným na ženách, ochrana obětí tohoto násilí a spravedlivé stíhání pachatelů. Existuje sice mnoho opatření, které se o  problematiku zajímají, avšak nejsou dostatečně právně vymáhána a preventivní opatření jsou, zdá se, nedostačující. Jde především o zajištění bezpečného života bez násilí pro všechny obyvatele. Mluví se zejména o ženách, jelikož těch se to dle statistik týká nejvíce – v 95 % případů. Ve většině případů si lidé představují domácí a sexuální násilí, ale musíme si uvědomit, že jde také například o pronásledování, nucenou sterilizaci či potraty, na které žena nechce přistoupit.

Proč se již Turecko o tuto úmluvu nezajímá?
Doposud turecká vláda nevydala oficiální odůvodnění odstoupení od této úmluvy. Avšak turecká ministryně pro rodinu, práci a sociální politiku se vyjádřila. Tvrdí, že jejich ženy jsou ve velké míře chráněny ústavou a žádnou úmluvu tedy nepotřebují. Konzervativci v Turecku také uvádějí, že rovnost všech lidí v úmluvě považují za propagaci homosexuality a podle víceprezidenta Fuata Oktaye musí Turecko samo hledat vlastní cestu, jak nejlépe bojovat s problematikou násilí.
Turecká vláda sice měla jednostranný názor, avšak opozice s ním nesouhlasila. Mnoho opozičních političek se domnívá, že turecká vláda nemá schopnost zajistit bezpečí lidem, kteří jsou oběťmi násilí. Dle jejich slov se nakonec vždy vláda obrátí na ně či na neziskové organizace, které se problematikou zabývají.

Dopady tureckého rozhodnutí
Podle mnohých to pro Turecko může znamenat zhoršení pozice při vyjednávání o vstupu do EU. Odstoupení znamenalo také vlnu demonstrací a nepokojů ze strany tureckých občanů. Do ulic vyšlo několik tisíc lidí s transparenty, kteří s rozhodnutím vlády a prezidenta nesouhlasí. Jednalo se především o hlavní město Ankaru a Istanbul. Americký prezident Joe Biden uvedl, že tento krok považuje za zklamání. Také OSN se ve svém prohlášení vyjádřila, že je velice nespokojená s tímto rozhodnutím a prosí o opětovné projednání.

Prevence domácího násilí
Jednou z prevencí před násilím je obohacování studentů na toto téma ve školách. Učit se, jak nenásilně řešit spory, mít respekt k ostatním lidem a uznávat hodnoty, jako je rovnost a důstojnost. Také nepřetržitá dostupnost tísňových linek, na které se bude moci kdykoliv každý dovolat a možnost se přihlásit na terapeutické programy, které se orientují na jakýkoliv druh násilí, jsou možnostmi. Dalším důležitým bodem je existence specializovaných zařízení, které slouží pro oběti sexuálního a jiného násilí a informovanost o jejich právech a dostupné pomoci.

Zobrazeno 774 krát
Naposledy upraveno: čt., 8. duben 2021 12:09

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste