st., 23. listopad 2011 17:59

Jazzová vánoční hudba? Letos je jasnou volbou Michael Bublé

24. Října vyšlo ve světě vánoční album jazzového a swingového zpěváka Michaela Bublého. Tento kanadský zpěvák se tak zařadil do skupiny zpěváků tohoto žánru, kteří vánoční album mají nebo měli ve svém repertoáru. Bublé je známý typickými úpravami starých hitů. Poradil si stejně i s klasikou všem známou?

Pomalý sentimentální blues, velkolepé písně s jazzbandem, úpravy rocku, popu a mnoho dalších žánrů můžeme slyšet u této hvězdy světového formátu. Vánoční album je ovšem jakoby svázáno danými písněmi. Na albu se totiž skoro neobjeví nová skladba. Z patnácti písní jsou jen dvě z dílny dvorního skladatele Alana Changa. Bublé se tedy spoléhá na osvědčenou kvalitu a neexperimentuje s novinkami. Což je na jednu stranu škoda, protože jeho hlas i muzikálnost nabízí potenciál už delší dobu známý. Na druhou stranu však do starých skladeb přidává moderní zpracování, ke kterému nesmí chybět ani jeho charakteristicky energický projev.

Nové verze nabízí veselost a pohodu patřící neodmyslitelně k vánočním svátkům. White Christmas jsou netradičně spojeny s radostí a ve větším tempu, což je příjemná změna oproti notoricky známým zpracováním. Také lidové Jigle Bells dostaly moderní nádech, který je vymanil z komerčního žánru nízké umělecké hodnoty.

Dříve už zmíněné nové songy se povedly na výbornou. Cold December Night nabízí moderní píseň, která inklinuje spíše k popu. Naopak skladba Feliz Navidad, kterou Bublé zpívá se zpěvačkou Thalii, nabízí uklidnění a výborné vyvážení hlasů obou zpěváků.

Jedinou výtkou snad může být Ave Maria. Klasická skladba Franze Shurbeta se Michalovi moc nepovedla. Jeho anglický přízvuk v italském textu je až skoro komický.

Celkové hodnocení je kladné. Občas jsou sice písně na hraně mezi podřadným uměním hodící se k výzdobě vánočních supermarketů a očekávanou klasikou. Michael Bublé a jeho skupina ovšem zvládli svoji práci na výbornou a právem se jejich album může stát tím, které si o Vánocích může pustit každý příznivec jazzu.

 

 

Zobrazeno 2436 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:41

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste