út., 28. listopad 2023 16:43

Každou neděli zapálíme o jednu svíčku navíc, ale jakou? Na druhu opravdu záleží

Složení svíček čte asi opravdu málokdo, přitom jejich zplodiny doma dýcháme. Nejen v období adventu je tedy nasnadě zjišťovat, co si kupujete. Složení svíček čte asi opravdu málokdo, přitom jejich zplodiny doma dýcháme. Nejen v období adventu je tedy nasnadě zjišťovat, co si kupujete. Zdroj: Pixabay
K Vánocům a období adventu neodmyslitelně patří světýlka a svíčky. Minimálně čtyři si v tomto období doma zapálí snad každá rodina. Lidé ale často zapomínají na zdravotní rizika, která pálení svíček doprovází. Nabízí se alternativa, která řeší nejen dopad na zdraví ale také na životní prostředí. Přírodní vosky jsou na trhu již snadno dostupnou záležitostí, mnozí lidé ale neví, jaký rozdíl mezi běžnými a přírodními vosky je.

Z čeho je běžná svíčka a kde je zakopaný pes?

Běžná svíčka, na kterou jsou všichni zvyklí je vyrobena z parafínového vosku, ten se získává rafinací ropy. Enviromentální stopa se tedy opravdu rodí společně se svíčkou. Při spalování dochází k uvolňování polyaromatických uhlovodíků (PAHs), které jsou toxické, některé z nich mohou být karcinogenní. Další vylučovanou látkou jsou aldehydy dráždící sliznice tedy především oči a dýchací cesty. Mezi vylučovanými látkami se mohou objevit také furany a dioxiny známé jako toxické. Navíc jsou také stabilní, což znamená, že z ovzduší jen tak rychle nezmizí. Zpozornět by měli hlavně majitelé morčat, ta jsou na jmenované sloučeniny náchylnější než ostatní živočichové. Pro lidský organismus nejsou tyto látky smrtelně škodlivé, kvalitu vzduchu doma ale určitě nezvyšují, zdravotní rizika se pak odvíjí individuálně. Někteří lidé jsou na kvalitu vzduchu náchylnější, respirační problémy nebo citlivost pokožky se odráží na snášenlivosti. Velkou roli hraje doba, po kterou je člověk vystaven emisím z hořících svíček, samozřejmě pak platí čím déle, tím hůř. Nejen parafín ale také parfemace svíček bývá často chemického původu, a ne vždy jsou podchycena úskalí, která s sebou vůně nese. Chemické látky, které se hořením vylučují, mohou způsobit alergické reakce a stejně jako parafín zhoršují kvalitu vzduchu.

Jak předcházet rizikům a jaké jsou alternativní možnosti?

Nejčastější a nejdůležitější radou je větrání. V zimním období má ale asi málokdo okna dokořán. V dnešní době plné emisí není nutné si další vyrábět na vánoční tabuli, proto nejpřívětivější variantou pro milovníky plamínku představují sójové vosky, které jsou ekologičtější a méně toxické. Tento vosk na rozdíl od parafínového pochází z obnovitelných zdrojů a v přírodě je biologicky odbouratelný. Při jeho hoření vzniká méně sazí i zmiňovaných PAHs, navíc sójový vosk hoří déle. V obchodech jsou již běžně k sehnání v různých tvarech ale také vůních. Ne všechny vůně jsou zdraví škodlivé, proto výrobci sójových svíček už více dbají i na kvalitu parfemace. I u sójových svíček je ale potřeba obezřetnosti, nejlepší je kupovat svíčky výrobců, kteří na etiketě uvádí složení svíčky, některé totiž mohou obsahovat pouze příměs sójového vosku, zbytek pak mohou tvořit jiné materiály. Doporučuje se proto nesáhnou hned po nejlevnější variantě a raději kupovat svíčky s certifikátem.

Zobrazeno 594 krát
Naposledy upraveno: čt., 30. listopad 2023 13:03
Pro psaní komentářů se přihlaste