so., 6. listopad 2021 20:34

Klub karate se po koronavirové pauze opět probouzí k životu

Koronavirová pandemie přerušila tréninky v této tělocvičně na dobu neurčitou Koronavirová pandemie přerušila tréninky v této tělocvičně na dobu neurčitou Zdroj: www.karate-bystrice.cz
Pandemie covidu-19 tvrdě dopadla i na svět sportu. Kluby ve velkém přerušovaly svou činnost, sportovci nemohli trénovat a jejich fyzická kondice se vytrácela. V podobné situaci se nacházela i Tělovýchovná jednota Bystřice pod Hostýnem, díky které se sportovci mohou věnovat karate.

„Byla to těžká doba, ale postupně se zase dostáváme zpět do zavedeného rytmu“, tvrdí vedoucí klubu. Tomáš Neradil působí jako hlavní trenér v místním oddíle od jeho vzniku v roce 1991. Podobnou situaci však za bezmála třicet let své trenérské praxe nepamatuje. „Moje první reakce? Zděšení. Nevěděli jsme, co s námi bude, případně jak budeme fungovat v takto omezené situaci,“ hodnotí Neradil první uzavření sportovních klubů v polovině března 2020. Oddíl karate tak musel omezit veškeré sportovní aktivity na dobu neurčitou.

První uzávěra přesunula tréninky do venkovního prostředí

„Ta první karanténa ještě nebyla tak hrozná. S příchodem dubna se venku oteplilo a mohli jsme začít trénovat aspoň venku,“ říká trenér o první vlně covidu-19, která vyprázdnila veškerá sportoviště v zemi. Karatisté se do své tělocvičny vrátili až s koncem školního roku a vydrželi v nich do konce září. Poté přišlo s rázným krokem samotné město. Epidemická situace se v Bystřici pod Hostýnem začala prudce zhoršovat, a proto došlo k opětovnému uzavření tělocvičny. To nejhorší však mělo teprve přijít. „Mysleli jsme si, že se jedná o preventivní opatření a za čtrnáct dní bude všechno v pořádku. Nedovedl jsem si ani představit to, co nás čekalo na podzim,“ dodává Neradil. V říjnu se epidemická situace v celé zemi dostala do fáze, kdy vláda sáhla k plošným opatřením a znovu tak přerušila sportovní život.


Druhá vlna epidemie připoutala sportovce k počítačům

„Podzim už pro nás byl noční můrou. Oproti jaru jsme se však poučili. Tréninky venku byly v podzimních teplotách vyloučeny. Začali jsme proto zkoušet nějakou variantu online tréninků. Nebylo to ideální, ale chtěli jsme v určitém režimu pokračovat dál,“ vzpomíná na podzimní lockdown Neradil. Klub musel současně myslet i na finance klubu. „Nemohli jsme si dovolit nechat naše členské příspěvky v plné výši. Rozhodli jsme se, že roční příspěvek za členství snížíme na polovinu. Členové tedy neplatili 4000 korun, jak je běžné, ale pouze 2000 korun,“ vzpomíná Neradil na rozhodnutí o úpravě oddílového poplatku. Všichni karatisté tak trénovali své údery a kopy ze svých pokojů a před obrazovkami monitorů. Tato situace byla pro každého z nich nová. „Byla to docela zábava. Trénovat doma v pokoji bylo to nejlepší, co se dalo v dané situaci dělat. Podle toho, co mi říkali spolužáci ze školy, kteří taky sportují, jsme byli asi jediný sportovní klub, který se snažil fungovat i v době karantény. Ale po nějaké době jsem se už ale těšila zpátky do tělocvičny,“ hodnotí dobu koronavirovou čtrnáctiletá členka oddílu Kristýna Pavlasová.

Návrat na jaře a prořídnutí členské základny

Členové TJ karate Bystřice pod Hostýnem se ke standardním tréninkům mohli vrátit až na jaře roku 2021. Klub se musel potýkat s velkým množstvím nepříjemností. Kvůli koronaviru přišel jak o část financí, tak o mnoho členů klubu. Trenér Tomáš Neradil to připisuje dlouhé pauze a nedostatku motivace k dalšímu tréninku. „Přestože jsme trénovali online a dali velkou slevu na členství, došlo k výraznému úbytku našich karatistů. Nemůžeme se ale ničemu divit. Trénování u počítače není úplně to pravé. Před koronavirem nás bylo zhruba okolo stovky a teď je nás přibližně o čtyřicet méně. Musíme se s tím ale nějak poprat a doufat v lepší časy,“ sumarizuje Neradil situaci v klubu po rozvolnění protiepidemických opatření. Oddíl tak zahájil novou kapitolu svého fungování.

Zobrazeno 150 krát
Naposledy upraveno: ne., 7. listopad 2021 12:32
Pro psaní komentářů se přihlaste