V okolí těchto dvou měst můžete najít ubytování v jakékoliv cenové relaci. Máte na výběr nepřeberného množství kempů, penziónů či hotelů. Ceny za jednu noc se proto pohybují od 80kč do 2000kč. A jak se tam dostat? Asi nejlepší možná cesta je vlakem. Z Olomouce v 15:08 vlakem EC Praha do našeho hlavního města a odtud pak rychlíkem do Mariánských lázní. Možností je však víc, stačí se podívat na internet nebo se zeptat v ČD centru.
Vzhledem k tomu, že cesta do Mariánských lázní trvá přibližně 6 hodin, započneme náš výlet až další den, tj. v sobotu. Naše kroky povedou do Karlových varů. Z Mariánských lázní nám cesta tam nezabere více než hodinu a půl. Naše první kroky povedou k hotelu Thermal. Snadno jej naleznete a od něj je to už jen pár kroků k nádherným kolonádám a historickým lázeňským budovám. Kousek od hotelu je menší parčík, kterým protéká řeka Teplá. Podél ní také povede většina naší cesty. První kolonáda, kterou navštívíme, je tzv. Mlýnská kolonáda. Měří 132m a pod její střechou se nachází 5 minerálních pramenů. Po procházce kolonádou přejdeme na druhou stranu řeky a pokračujeme dál proti proudu Teplé. Po pár metrech dojdeme až ke známé vřídelní kolonádě, kterou v druhé polovině 20. století postavil pan prof. Votruba. Zde můžete ochutnat samotné Vřídlo o teplotách 72, 57 a 41°C. Jeho léčebné účinky se však více využívají ke koupelím. Sloupec vřídelní vody je schopen vytrysknout až do výšky 12m a jeho teplota je přibližně 72°C.
Naše cesta povede dále proti proudu řeky. Na obou jejich březích je mnoho nejrůznějších restaurací a obchodů. Po krásné procházce po nábřeží nás čeká výlet lanovkou na rozhlednu Diana. Tato věž z roku 1914 se tyčí nad Grandhotele Pupp a je otevřena téměř po celý rok mimo měsíc leden. Jízda lanovkou trvá přibližně tři minuty a na rozhlednu můžete vyjet výtahem nebo vyšlapat po 150 schodech. Vedle rozhledny se nachází i krásná prostorná restaurace s „lidovými“ cenami. Cestou z Diany můžete vystoupit v mezistanici Jelení skok, nebo sejít cca 500m dolů od rozhledny. Zde se nachází socha kamzíka stojícího na skále a hledícího na město. Ta je stejně jako minerální voda, lázeňské oplatky a Becherovka symbolem Karových Varů. Ať už půjdete z Jeleního skoku pěšky či pojedete lanovkou, dostanete se opět k Grandhotelu Pupp. Zde naší cestu tento den zakončíme.
V neděli se vydáme do Mariánských Lázní, druhého největšího lázeňského města České republiky. První lázně zde byly stavěny na počátku 19. století dle projektu architekta V. Skalníka. Ten zde založil také četné parky, které jsou pro Mariánské Lázně charakteristické. Místo, které bystě měli určitě navštívit, je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. Zde můžete ochutnat 3 různé prameny a to jak teplé, tak studené. Před kolonádou se vyjímá Zpívající fontána, kterou určitě stojí za to vidět v provozu. Rozhodně zde nestihnete projít všechny prameny, těch je ve městě kolem padesáti. Co byste ale stihnout rozhodně měli je návštěva pekárny tradičních Mariánskolázeňských oplatků.
Z Mariánských lázní se zpátky do Olomouce dostanete buďto v 22:33 anebo až ve 3:02. I přes to, že je tento výlet časově nabitý, určitě stojí za to. A pokud máte více času, rozhodně neopomeňte navštívit i Františkovy Lázně.
Příště zavítáme opět na Moravu, tentokrát spolu navštívíme 1129m vysokou horu Beskydských hor Radhošť a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.