ne., 23. květen 2010 14:47

Kudy z nudy: Radhošť a jeho okolí

Podle bájné pověsti má být v jeskyni „Volařce“ ukryta zlatá socha pohanského boha Radegasta. Jeskyně se nachází v hoře zvané Radhošť. Ostatně není sama, hora je totiž protkána pseudokrasovými pískovcovými jeskyněmi, dlouhými až několik stovek metrů. Pojďme se tedy na tuto „magickou“ horu podívat.

Pod Radhošť se z Olomouce dostanete celkem snadno. S jedním přestupem ve Valašském Meziříčí dojedete vlakem až do Frenštátu pod Radhoštěm. Kousek od železniční stanice pak můžete nasednou do autobusu směrem restaurace Ráztoka. Po deseti minutách jízdy autobusem se dostanete až k úpatí hory. Zde si můžete dát menší občerstvení v jedné z mnoha restaurací anebo si zařádit v lanovém parku Tarzanie. Pozor, krom většího množství peněz stojí návštěva lanového parku také větší množství času, a proto byste měli zvolit trasu z Pusteven k Radhošti a zpět. Kdo se v lanovém centru nezastaví nebo chce ve Frenštátě a jeho okolí strávit víkend, může se s námi vydat až do dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm.

Z Ráztoky vede půl kilometru dlouhá cesta podél říčky Lomná až k lanovce. Ta je v provozu od 7:00 do 18:00 každou hodinu. Za cestu nahoru zaplatíte 60kč, děti do 140cm výšky mají jízdu za 35kč. Je možné si zakoupit i levnější zpáteční jízdenku nebo lanovkou přepravit kolo, kočárek či psa. Lanovka vás vyveze až na Pustevny, kde se nachází dobové roubené stavby. Ty nejznámější jsou Maměnka a Libušín, které navrhl roku 1898 Dušan Jurkovič. Krom dřevěných domků můžete na Pustevnách vidět rozličné stánky se suvenýry, valašskými frgály či pravou valašskou kyselicou.

Po menší občerstvovací pauze můžeme vyrazit na cestu. První zastávkou bude nedaleká vyhlídka Cyrilka. Odtud se vydáme k soše bájného pohanského boha Radegasta. Podobiznu boha s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci vytvořil Albín Polášek. Původní socha je zhotovena z umělého kamene se železnou vložkou a přísadou žulové drti. Ta však byla silně poškozena bleskem při bouřce. Dnes je k vidění ve vstupní hale frenštátské radnice a její místo na hoře zaujala kopie z pravé jihočeské žuly.

Od sochy Radegasta se konečně vydáme na vrchol Radhoště. Tam si můžeme dát další občerstvení v horském hotelu Radegast, podívat se do kapličky sv. Cyrila a Metoděje nebo se jen tak pokochat výhledem. Odtud se můžete vrátit zpátky na Pustevny anebo s námi pokračovat po červené turistické stezce až do Rožnova pod Radhoštěm.

Rožnov pod Radoštěm bylo kdysi malé dřevěné městečko postavené na obou březích řeky Bečvy. V dnešní době je moderním, kulturním a turistickým městem, jeho pravou „dřevenou“ tvář ale můžete vidět i dnes. Valašské muzeum v přírodě je dnes snad jednou z nejznámějších národních kulturních památek. Nápad postavit „dřevěné městečko“ vznikl v myslích bratří Jaroňků. A tak roku 1925 byl otevřen nejstarší areál nazvaný „Dřevěné městečko“. Jeho prohlídka trvá přibližně 45 minut a za vstup dospělí zaplatí 60kč a děti 30kč. V 60. letech byl realizován projekt „Valašské dědiny“, kde dnes můžete vidět hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn či kovárnu. Prohlídka dědiny trvá zhruba 120 minut a ceny vstupného se pohybují od 50kč pro děti po 100kč pro dospělé. Poslední částí Valašského muzea v přírodě je Mlýnská dolina, která byla zpřístupněna až roku 1982. Prohlídka trvá cca 70 minut a vstupné je 80kč pro dospělé a 40kč pro děti. Můžete se rozhodnout buďto pro návštěvu areálů samostatně, anebo můžete uskutečnit prohlídku všech 3 částí skanzenu najednou. Vstupné je pak pro dospělé 180kč a děti zaplatí 90kč.

Ze skanzenu, jak se taky muzeu v přírodě říká, už vyrazíme zpátky na vlakové nádraží, které byste měli díky přehlednému značení snadno najít. Odtud nám 18:37 jede osobní vlak do Valašského Meziříčí, kde přestoupíme na rychlík „Portáš“, jež náš bezpečně odveze zpátky do Olomouce.

Věřím, že se vám tento výlet bude líbit. Radhošť a jeho okolí nabízí bezpočet možností využití volného času. Příště vás zavedu do čarokrásné krajiny Jesenických hor. Zajedeme se podívat na Rešovské vodopády.

Zobrazeno 3594 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:39
Pro psaní komentářů se přihlaste