pá., 21. říjen 2016 16:22

Lesní lišky jsou knihou, která čtenáře uvede do světa fantazie a znepokojujícího napětí

Autorkou přebalu knihy je Natalii Sychevská Autorkou přebalu knihy je Natalii Sychevská Zdroj: www.databazeknih.cz
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury. Jedná se o sbírku sedmi povídek, které spojuje jeden zásadní prvek – podivno. Čtenář tak má jedinečnou šanci nahlédnou do tvorby finských autorů (Johanna Sinisalo, Leena Krohn, Maarit Verronen, Jyrki Vainonen, Pasi Ilmari Jääskenläinen, Tiina Raevaara a Anne Leinonen), jejichž tvorbu ovlivňuje magický realismus, fantasy, sci-fi a v neposlední řadě také tradiční mytologie jejich země. Publikaci vydalo v červnu nakladatelství Pistorius & Olšanská.

Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy rozhodně není tuctovou sbírkou. Jak už sám název knihy napovídá, povídky jsou opravdu zajímavé, nevšední, znepokojivé. Jsou plné kouzel, nenadálých událostí a stříbrných lišek, kterým není radno dívat se do očí. Každý příběh obsahuje pointu, ať už je více, či méně skryta.

Ačkoliv v souhrnu považuji knihu za velice zdařilou, musím uznat, že má i své slabší části, některé povídky zcela převyšují ty ostatní. Pokud bych měla vybrat jednu nejzajímavější, byla by to povídka Transit, jejíž autorkou je Johanna Sinisalová. Tento příběh má všechno – gradaci, výraznou pointu, autistickou dívku, feťáka i delfíny. Sinisalová píše poutavě, přesto s lehkostí a její tvorba je zajímavá nejen oslnivým příběhem, ale i svou formou. Jak už jsem předeslala, bohužel ne všechny povídky dosahují její kvality. Někdy jsem měla pocit, že se autoři snad až příliš snaží, aby čtenář z jejich tvorby vycítil pach mystické zajímavosti.

Pokud mám knihu hodnotit jako celek, musím říci, že rozhodně stojí za přečtení. Pokud jste se doposud s „finským podivnem“ nesetkali, myslím, že právě Lesní lišky mohou být vhodným okénkem, jehož prostřednictvím do tohoto zvláštního světa můžete nahlédnout.

Zobrazeno 1616 krát
Naposledy upraveno: pá., 21. říjen 2016 22:29
Pro psaní komentářů se přihlaste