út., 5. listopad 2019 21:01

Lidé nejen v USA bojují proti menstruační chudobě

#NationalPeriodDay #NationalPeriodDay Zdroj: pbs.twimg.com
Během října se ve všech 50 amerických státech shromáždily skupiny lidí, aby připomněly, že dámské hygienické potřeby nejsou zadarmo. Vznikly tak první hepeningy, které můžete najít pod hastagem #NationalPeriodDay. Hlavním poselstvím mítinků je poukázat na to, že ženy v různých koutech světa si kvůli finanční situaci nemohou dovolit něco tak běžného jako jsou tampony nebo vložky.

Celou kampaň začala organizace PERIOD, kterou založily dvě středoškolské studentky Nadya Okamotová a Vincent Forandovou v roce 2014. Jejich cílem je dodávat hygienické potřeby lidem v nouzi, pořádat workshopy a také společnosti ukázat, že menstruace není tabu a není potřeba jí stigmatizovat. Zároveň se v USA snaží prosadit myšlenku zrušení tzv. tampon tax, problému upozorňujícímu na skutečnost, že dámské hygienické potřeby podléhají dani z přidané hodnoty, narozdíl od jejího osvobození jako jiné výrobky, považované za základní potřeby.

Problém nedostatku peněz a nemožnost nákupu vložek a tampónů je označen jako tzv. „period poverty”. Chudoba je zvlášť v USA všudypřítomná a hnutí usiluje také o to, aby hygienické potřeby byly veřejně přístupné hlavně ve školách a dále na veřejných místech. 

Podle studie si jedna z pěti studentek může dovolit potřeby jen občas nebo si je nemůže dovolit vůbec. Mnoha dívek musí použít látku, hadry, pleny nebo dokonce novinový papír. Studentky často řeší problém také tak, že školu vynechávají. 

„Pokud si myslíte, že je nepohodlné mluvit o chudobě a menstruaci, představte si lidi, kteří mají ve spodním prádle lepenku,” říká ve videu organizace PERIOD žena, které začíná téct krev z nosu. „Kdyby tváře krvácely, někdo by něco udělal,” dodává.

Problému menstruační chudoby se v roce 2017 začala věnovat i britská studentka Amika Georgová, která založila hnutí #FreePeriod. Britská vláda ve snaze řešit tento problém v březnu tohoto roku oznámila, že od začátku nového školního roku poskytují na všech středních a vysokých školách po celé Británii studentům hygienické potřeby zdarma. Tento model, poprvé zavedený v roce 2018 ve Skotsku, která se tak stala první zemí světa, která bojuje proti hmotnému strádání v oblasti menstruace, je zatím úspěšný. 

Mezi společné myšlenky všech těchto hnutí a organizací patří také destigmatizace ženského cyklu. Upozorňují, že dívky se už od raného věku učí, že perioda je něco, za co by se měly stydět.

„Naučily jsme se schovávat hygienické potřeby v kapsách nebo rukávech, když vyjdeme ze záchodu, neustále si kontrolujeme oblečení, jestli tam náhodu není skrvna, říká Nadya Okamotová. „Realita menstruační chudoby a sociálního stigmatu, například i toho, že je to zakázané téma konverzace, přispívá k většímu stresu a studu člověka,” dodává.

Měli bychom „period poverty” řešit v Česku? Je to i u nás jedno z tabuizovaných témat?

Zobrazeno 1394 krát
Naposledy upraveno: so., 9. listopad 2019 21:43
Pro psaní komentářů se přihlaste