Po nějakém čase jsem hledala spojitost mezi pánem a tou větou. Pak jsem ji našla v podobě olomouckého sdružení Jdeme Autistům Naproti, zkráceně JAN. Zakladatelem organizace je právě onen pán z přechodu, Ivan Jandek, který se spolu se svou ženou Markétou věnuje pomoci, podpoře a poradenství lidem a rodinám s postižením autistického spektra. „Jinakost je také lidská vlastnost. Tím, že se vzájemně poznáváme, ztrácíme obavy z těch, kteří se neprojevují jako většina společnosti,“ říká Markéta Jandeková. Společně také vychovávají dceru s poruchou autistického spektra. Autismus je jistá vývojová porucha, která se projevuje jako neschopnost komunikovat a navazovat kontakty s okolím. Často si autisté najdou svou vlastní komunikační cestu podobně jako dcera pana Jandeka. Většinou pak ale nechápou, proč jim ostatní nerozumí.
A proč „Česko svítí modře“? Ve čtvrtek 2. dubna je Světový den informovanosti o autismu, v rámci něhož se města u nás i ve světě rozsvítí modře. Modrá barva symbolizuje komunikaci a sebevyjádření, což je u lidí s autismem ztížené. Naději pro autismus vyjádří i Olomouc, která modře rozsvítí radniční věž i okna směrem k orloji. „Bude jezdit také tramvaj s galerií obrázků dětí s autismem,“ zve k účasti Ivan Jandek. Vyjádřit podporu ale stačí třeba i modrým tričkem.
Snahou kampaně i sdružení JAN je, aby se informace šířily mezi běžnou společnost. „Je důležité naslouchat jejich průvodcům, což bývají většinou jejich rodiče, nebo osobní asistenti, kteří tlumočí potřeby a pocity často nemluvícího dítěte, či dospělého. Přežitkem je také to, že lidé s autismem jsou rádi sami a nevyhledávají společnost. Samozřejmě, každý z nich je trochu jiný, ale ze zkušenosti víme, že často chtějí být s ostatními, jen nevědí, jak na to,“ říká Markéta Jandeková. Lidí s autismem se není třeba bát. Jinakosti se není třeba obávat, je to jen další z forem vesmírného projevu.
Foto: archiv sdružení JAN