„Je to jistý kompromis, ke kterému jsme došli. Tento krok nás posune více na Západ, ale zároveň si při cestování do cizích zemí, kromě dvou, budeme stále směňovat peníze, čímž jsme uspokojili oba tábory. Jsme velice vděční, že nám byl vůbec vstup do jejich měnové unie umožněn,“ řekl Stavjura. Naráží tak na to, že se švýcarským frankem platí nejenom ve Švýcarsku, ale také v Lichtenštejnsku, které ho přijalo v roce 1921. Ministr také představil nový plán, který se týká výhodného cestování do těchto zemí. „Pro občany České republiky chystáme exkluzivní slevy na letní dovolenou právě ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, aby mohli využít toho, že si při cestě do zahraničí nemusí měnit peníze. Jsou to krásné země, takže jsem si jistý, že český národ bude za takovou možnost rád a dá jim přednost třeba před dovolenou v Chorvatsku. Plánované jsou i přímé vlakové a autobusové spoje do obou států“ dodal Stavjura.
Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu diskusí na sociálních sítích. Postoje však nejsou jednotné. „Já s tím souhlasím, mají pěkné hodinky, hory, dobrou čokoládu, tak proč ne,“ napsala do diskuze na Facebooku paní Stela. „To je zase blbost. Kdyby byl nahoře Bobiš, tak by se nic takového nestalo,“ oponoval pan Vlastimil.
A co slib Evropské unii o přijetí eura? „Sliby se maj plnit o Vánocích,“ řekl guvernér České národní banky Aleš Řachl a odmítl se vyjadřovat k dalším dotazům.
Pokud jste dočetli až sem gratulujeme a přejeme veselý 1. apríl, autorky textu Adéla Pastyříková a Kateřina Dvořáková.