so., 3. prosinec 2016 22:23

Nahlédněte do soukromí umělců 20. století

Pamětní deska Josefa Sudka na Ujezdě Pamětní deska Josefa Sudka na Ujezdě Zdroj: Wikimedia Commons
Josef Sudek, český fotograf s nezaměnitelnou decentností a intimností, se opět vrátil do výstavních prostor. U příležitosti výročí Sudkova narození (1896) a úmrtí (1976) se Ústav dějin umění Akademie věd ČR rozhodl vystavit Sudkovy fotografie zachycující dílny jiných umělců pod názvem V ateliéru.

Fotografie umělce, jehož jméno je známo také ve světě, jsou opět k vidění. Když v roce 1978 obdržel Ústav dějin umění AV ČR třináct tisíc negativů Josefa Sudka, jistě ještě netušil, že se v roce 2016 z těchto negativů stanou novodobé kopie, které budou viset v Galerii Vědy a umění AV ČR. Nejde tedy o pravé pozitivy. O nové fotografie se zasloužil především Vlado Bohdan z Ústavu dějin umění AV ČR a jak sám uznává, nejde o snahu vytvořit nového Sudka, i když jde o tzv. newprinty. Negativy zachycují obrazy, kresby a sochy skoro osmi set umělců. Na některých z nich dokonce fotograf zaznamenal jejich portréty a pohled do několika ateliérů.

Výstava obsahuje padesát sedm snímků. „Sudek se je rozhodl zachytit jako určitý doklad vývoje díla a toho, co umělce obklopuje a tvoří pro umělecké dílo kontext,“ uvedla Taťána Petrasová z Ústavu dějin umění AV ČR pro Českou televizi. Lidé tak mají možnost poznat, v jakém prostředí se tehdejší umělci pohybovali. Fotografie s sebou nesou jistou domácí atmosféru, útulnost a zároveň obraz chaosu, který ale působí více mírumilovně než zmateně. Mezi odhalenými se nachází například ateliér sochaře Bohumila Kafky, který je známý především pro vytvoření pomníku Jana Žižky pro Národní památník na Vítkově, dále sochaře a kreslíře Josefa Wagnera, malíře Andreje Bělocvětova či Ota Janečky. Josef Sudek nechal také nahlédnout do ateliérů menších umělců, pro které byl doslova nadšen.

Sudek tvořil už od mládí

Už od svých sedmnácti let se Sudek věnoval fotografii a na začátku první světové války se seznámil s dalšími fotoamatéry. Jeho vytříbený styl se však do fotografií dostal až ve zralejším věku, kdy začal fotografovat především zátiší, krajiny a nejrůznější kouty Prahy. Známý je také pro svůj netradiční ateliér, který se nachází na pražském Újezdě. Abyste ho našli, musíte projít dveřmi na malý dvorek. Až uvidíte malou chatku obrostlou stromky a rostlinami, budete vědět, že jste na správném místě.

Nemáte-li co dělat, výstava potrvá až do 27. ledna 2017. V průběhu ji doplní i doprovodný program, do kterého patří například komentovaná prohlídka s kurátory výstavy Vojtěchem Lahodou a Katarínou Mašterovou či prohlídka fotokomory, kde uvidíte, jak newprinty vznikaly. 

Zobrazeno 2056 krát
Naposledy upraveno: ne., 4. prosinec 2016 17:24

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste