po., 4. květen 2009 00:46

Nejdříve trpělivý výkon, pak kolaps, a Slovensko na MS končí

Pátek. Precizní práce v obranné činnosti, soupeř se téměř nedostával k zakončení, důkladné plnění taktických výkonů. Výsledek: Cenný bod proti Finsku. O den později obrana jako by nebyla, soupeř kombinoval a skóroval často do odkryté branky, přibyli individuální chyby, špatný pohyb. Výsledek: Blamáž proti Česku. Porážka 0:8 dala rozpomenout na matné výkony Slováků v základní části.

Když během zápasu hrozivě narůstalo skóre ve slovenský neprospěch, svěřenci Jána Filce asi netušili, že postupně také pohasínají postupové šance. Bělorusové totiž ve večerním utkání porazili po samostatných nájezdech Finy a rozhodli, že si Slováci podruhé v řadě nezahrají na světovém šampionátu čtvrtfinále. Přitom po disciplinovaném pátečním výkonu málokdo čekal v souboji s Čechy takovou ostudu. Byla to historicky nejhorší slovenská prohra v dějinách samostatného státu a logicky také nejvyšší porážka od České reprezentace.

A začala se rodit už od prvních minut. Česko vedlo po první třetině 4:0 a bylo prakticky rozhodnuto. „Už od začátku zápasu jsme se cítili takoví pomalí, dávali jsme soupeři příliš mnoho šancí,“ prozradil po zápase serveru iihf.com Luboš Bartečko.

Slovenský kapitán se vrátil ve svém hodnocení i k souboji s Finskem a srovnával oba duely. „Vůbec nechápu, jaktože jsme proti Finům hráli na tak vysoké úrovni, a hned den potom jsme předvedli tak slabý výkon. To je zarážející.“

Slovákům nejspíše neprospělo, že hráli v krátkém časovém úseku dva zápasy v řadě. Po pátečním večerním duelu museli nastoupit hned v sobotu od 16:15, zatímco Češi měli na regeneraci dva dny. Bartečko však tuto výmluvu odmítl: „Na této úrovni musí být každý hráč připraven na to, že zápasy se hrají jeden za druhým. Rozhodně se nemůžeme omlouvat, že jsme měli den předtím těžký duel.“

Slováky nicméně jejich prohra a úspěch Běloruska definitivně vyřadily z bojů o medaile na MS ve Švýcarsku.