st., 15. březen 2023 08:16

Nekonečné pouště a nezapomenutelné koupání, to vše najdete v Ománu

Wadi Bani Khalid Wadi Bani Khalid Zdroj: Alžběta Batková
Omán - Poušť, hory a moře – to je jen výčet toho, co nám Omán může nabídnout. Tento stát ležící na Arabském poloostrově toho skýtá ale mnohem více, než jen tato zajímavá místa – hlavně milý a ochotný personál a místní obyvatele, jejichž přístup byste jinde na světě hledali jen těžko.

Jak se žije v Ománu
Sama jsem Omán před měsícem navštívila. Už od dětství mám respekt k muslimským zemím a islámu jako takovému, proto jsem moc nevěděla, co od této dovolené čekat. Přesvědčila jsem se, že skutečný život je rozdílný od toho, co je prezentováno v televizi nebo knihách. Ománci jsou opravdu zlatí lidé – jsou velice pohostinní a ochotní vždy pomoci. Snaží se, aby se turisté cítili v jejich zemi dobře a bezpečně. Jeden příklad za všechny – v obchodě za nás místní obyvatel zaplatit nákup, protože jsme zrovna neměli drobné mince. Ománci vyznávají liberálnější větev islámu a také jsme se dozvěděli, že zde ženy mají stejná práva jako muži – například mohou studovat a pracovat na vysokých ministerských pozicích. Na muže jsou kladeny větší nároky. Při sňatku musí například zajistit dům a finance. Což mě překvapilo, protože jsem si myslela, že je to spíš naopak.


Jedinečný plavecký zážitek Wadi Shab
Vzhledem k tomu, že jsme v Ománu strávili jen chvíli, navštívili jsme pouze severní část včetně Muscatu. Kdybych měla vybrat místo, které mi utkvělo v paměti, byl by to Wadi Shab. Wadi v překladu znamená řeka, která protéká mezi kaňony. Dalo by se říct, že to jsou vytvořené „bazénky“ oblemované skalami, mezi kterými se přechází a proplouvá. Některé přechody mohou být trošku nebezpečné kvůli kluzkým kamenům, není to ale nic, co by se nedalo zvládnout. Voda je nádherně čistá a překvapivě i teplá. Abyste se mohli vykoupat a kochat okolními krásami, musíte využít člun, který vás převeze přes řeku a pak už pokračujete po svých, cestou mezi horami. Celý výlet trvá okolo čtyř hodin a je to opravdu plavecký zážitek.

Wadi Shab


Mešita sultána Kábuse jako dominanta Muscatu
Mešita sultána Kábuse nacházející se v hlavním městě Muscatu je ománský must seen. Pro turisty je otevřena jen tři hodiny denně a platí zde přísná opatření– ženy musí mít zahalené ruce, nohy a vlasy. U mužů jsou pravidla benevolentnější, stačí, když mají delší kalhoty, které zakryjí kolena. Celý komplex je mramorový a velmi čistý. Modlitebny jsou rozdělené na ženské a mužské, v každé se nachází koberec, po kterém se chodí bosky. Muslimové se modlí pětkrát denně, nemusí to ale být pouze v místech k tomu určených – mohou se modlit kdekoliv, kde je čistá zem. Pokud podlaha není čistá, použijí koberec.

Mešita sultána Kábuse


Převratná gastronomie se zde nekoná
Jídlu jsem na chuť moc nepřišla. Je ovlivněno indickou a pákistánskou kuchyní, a proto pro mě bylo někdy velice pálivé. Tradiční pokrm tady vyloženě není, místí nejčastěji jedí biryani, což je kořeněná rýže s kuřecím masem. Typické jsou také jejich chlebové placky, které se servírují ke každému pokrmu. Černý čaj s kardamomem a mlékem najdete v každém bistru. Podává se v malém kelímku a je poměrně sladký, určitě ale stojí za to ho vyzkoušet. Sama černý čaj nepiju a tenhle mi chutnal. Za zkoušku stojí také freshe z čerstvého ovoce, které vám zpříjemní prosluněné ománské dny.


Během dovolené jsme navštívili i Dubaj a Abú Dhabí. Oproti nim je ale Omán tradičnější – nenachází se tady žádné mrakodrapy a je méně přelidněný. Určitě stojí za to ho navštívit a přesvědčit se na vlastní pěst.

 

Zobrazeno 91 krát
Naposledy upraveno: st., 15. březen 2023 09:00

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste