Zrovna nedávno jsem se setkala s nicneříkající diagnózou HPV virus. Diagnóza, která vyrazí dech. Možná právě proto, že zkratka HPV má v sobě obsažena ta dvě zákeřná písmenka, která každému nahání strach.
Nikdy předtím jste nic takového neslyšeli. Lékař na vás vychrlí milion informací, které vlivem nahromaděného stresu při nekonečném čekání v ordinaci zkrátka zapomenete. Od lékaře tedy odcházíte se strachem a nejistotou. Vaše první cesta doma vede k počítači. Vygooglíte si HPV virus (lidský papilomavirus). Objeví se před vámi velké množství informací, ze kterého se snažíte vybrat to podstatné. Například se dočtete, že se tato infekce objevuje nejen u žen (v daleko větším počtu), ale i u mužů. Objeví se až u 80% žen a nejméně u 50% mužů do padesáti let. Jak se tento virus pozná? Navenek se vůbec nemusí projevit. Jeho přítomnost v těle se zjistí až z výsledků vašeho výtěru, který lékař provádí při preventivní prohlídce. Lékař po konzultaci s vámi situaci vyhodnotí a stanoví průběh léčení.
Virů HPV je přes sto druhů a nelze je od sebe striktně odlišit. Ve většině případech infekce spontánně vymizí bez znatelných následků do dvou let od nakažení. Infekce však v některých případech může vést k rozvoji celé řady onemocnění. Virus například vyvolává vznik genitálních bradavic, přednádorové změny na děložním čípku až rakovinu děložního čípku. Infekce může být přítomna také v karcinomu konečníku či karcinomu penisu. I když procentuální riziko nákazy v tom nejzávažnějším smyslu není příliš vysoké, je třeba nic nepodcenit a mít na paměti, že riziko tu zkrátka je.
Z tohoto důvodu budu apelovat především na ženy a dívky, aby nepodceňovaly pravidelné prohlídky u svého gynekologa. Nemá cenu si nic namlouvat, zdraví máme opravdu jenom jedno, a proto je nesmírně důležité se o něj náležitě starat.
Foto: prozeny.blesk,cz