so., 14. březen 2015 14:30

O udržení mezi nejlepšími si zahrají Slavie a Olomouc

Baráž o udržení mezi hokejovou elitou si letos zahrají celky Slavie a Olomouce. Rozhodl o tom jejich vzájemný zápas. Pro Slavii byla baráž nepříjemnou jistotou ještě před začátkem play-out. Výsledek posledního utkání jen podtrhuje hrozivou sezónu, kterou tým prožívá.

Nováček z Olomouce si naopak po dvou výhrách nad Karlovými Vary a Libercem dlouho držel naději na přímé udržení. Včerejší prohra se Slavií však tým poslala do třetí baráže za sebou. Olomouc v zápase třikrát prohrávala. Dvakrát ale dokázala na góly soupeře odpovědět. První třetinu vyhrála Slavia 1:0 díky gólu Václava Pletky. Na začátku druhé části dokázal vyrovnat obránce Mory Tomáš Houdek. Olomouc ale doplatila na svou nedisciplinovanost. Pražskému celku vrátil vedení Juraj Vlach při přesilovce pět na tři. Za čtyři minuty ovšem bylo opět srovnáno. Dvojnásobného slávistického oslabení využil olomoucký tahoun Rostislav Marosz.

Do závěrečné třetiny oba týmy vstupovaly za nerozhodného stavu. Větší odhodlání ovšem prokázali pražský celek. V zápase se tím už potřetí ujal vedení a podruhé při hře pět na tři. Brankaře Jiřího Trvaje překonal Jan Veselý a zajistil tak výhru Slavie 3:2. Výsledný stav potopil naděje olomouckých hokejistů na záchranu od barážových bojů. Karlovy Vary totiž triumfovaly v Liberci 4:3 a tím se definitivně udržely v Extralize. Olomouc na ně momentálně ztrácí deset bodů a ve hře je při pouhých třech utkáních pouze devět bodů. Tým z Hané si tedy netradičně vyzkouší, jaké to je jít do baráže ne jako jeden z lídrů nižší ligy, ale coby druhý nejhorší tým elitní soutěže.

Mora doplatila především na katastrofální druhou polovinu sezóny. Na konci ji naprosto potopila hrůzná série patnácti prohraných zápasů v řadě. Z posledních dvaceti extraligových utkání vytěžila Olomouc pouhých deset bodů. Pokud tým hraje v takové krizi, těžko se může vyhnout bojům o udržení.

Karlovy Vary a Liberec mají jistou nejvyšší soutěž i příští rok. Olomouc a Slavie budou hrát baráž. Své soupeře budou znát, až skončí play-off nižší ligy. Série Chomutov-Jihlava a České Budějovice-Třebíč jsou zhruba ve svých polovinách.