Označení Vocaloid vzniklo jako název počítačového softwaru, vyvinutého společností Yamaha Corporation v roce 2004, který slouží k syntéze zpěvu. Jeho uživatelé mohou za pomoci tzv. hlasových bank (nahrávky digitálně upravených hlasů skutečných zpěváků) vytvářet zpěv. Uživatel nejprve zadá text písně, který má virtuální zpěvák zazpívat, v dalším kroku do systému zadá noty. Software použije zvolenou hlasovou banku, respektive virtuálního zpěváka, a vytvoří píseň podle zadání. Tvůrce může ještě doladit drobné aspekty, jako je dynamika, výslovnost nebo síla hlasu tak, aby se výsledek co nejvěrněji podobal jeho představě. Výsledkem jsou originální hudební stopy, které sahají od chytlavého J-popu přes experimentální hudbu až po metal. Témata písní často cílí na hluboké lidské emoce. Zvukové stopy bývají obohacené o ilustrace, animace nebo videoklipy s futuristickými tématy sci-fi technologií a virtuálních světů. Pro posluchače, kteří nerozumí japonským textům, existuje mnoho skladeb i v angličtině a dalších jazycích. On-line platformy, jako je YouTube nebo Niconico Douga, umožnily globální popularizaci Vocaloidů a jejich rozmach po celém světě.
Vocaloid proslavily především animované postavy, které ztvárňují jednotlivé hlasové banky. Mezi nejznámější zpěváky patří Hatsune Miku, Kagamine Rin a Len, Megurine Luka, KAITO nebo MEIKO. Vocaloid revolučně změnil hudební produkci, jelikož díky němu mohou i amatérští producenti tvořit hudbu na profesionální úrovni, a to bez nutnosti hudebního studia nebo zpěváků. Vocaloid byl také odrazovým můstkem pro spoustu součastných populárních umělců, jako je například známé japonské duo Yoasobi, zpěvák Yonezu Kenshi, skupina Yorushika nebo Eve.
Nejikoničtější postavou Vocaloid hudby se stala postava Hatsune Miku, charakteristická futuristickým vzhledem a dlouhými tyrkysovými vlasy. Miku byla mimo jiné tváří mnoha reklamních kampaní a prodává nespočet komerčních produktů. Zpěvačka se s rostoucí popularitou stala globálním symbolem Vocaloidu. Ke kontroverznímu případu došlo v roce 2018, kdy si ji japonský úředník Akihiko Kondo vzal za manželku. „Byl jsem ve velmi těžkém období svého života, bojoval jsem s depresemi a osamělostí. Okamžik, kdy jsem se do ní zamiloval, nastal, když jsem slyšel její píseň Miracle Paint. Právě tehdy mě zachránila,“ uvedl Kondo v rozhovoru pro BBC.
V roce 2011 vystoupila Hatsune Miku poprvé na koncertu mimo Japonsko jako hologram v Los Angeles. V roce 2014 se podílela na vystoupení Lady Gaga a před čtyřmi lety se účastnila představení na festivalu Coachella. Miku je pomocí hologramu nebo velké LED obrazovky promítána na stage, což vytváří iluzi živého vystoupení. Digitální umělkyni doplňuje živá kapela, ta je pro změnu složena ze skutečných hudebníků. Historicky první série živých koncertů Miku Expo se uskutečnila v roce 2014. Kromě nejznámějších hitů Miku a dalších Vocaloidů se fanoušci pravidelně těší také na dynamickou show se speciálními efekty a nabitou atmosférou.
Je Vocaloid skutečně revolucí v moderní hudbě, která bourá limity kreativity, nebo jen přechodný fenomén, který je hrozbou pro tradiční hudební tvorbu?