Může se zdát, že hudebníci patří mezi ty, jež pandemie postihla nejméně. Mnoho světových i českých umělců v době koronaviru vydalo velmi úspěšná hudební alba, která trhala rekordy. Mezi ně lze zařadit například desku Future Nostalgia britské zpěvačky Dua Lipy nebo album After Hours kanadského zpěváka The Weeknd. Web Statista uvádí, že počet uživatelů jedné z největších streamovacích služeb Spotify, stoupnul od začátku pandemie o více než 40 milionů. Dle údajů analytické společnosti MRC Data se v prvním pololetí prodalo také více než 19 milionů vinylových desek a jen o něco méně kompaktních disků. Umělci přesto ztratili jeden z hlavních zdrojů příjmu, kterým jsou koncerty.
Hvězdy hitparád, které jsme v Česku očekávali
Odvětví, které bylo nejvíce postihnuto, je bezpochyby sféra nejposlouchanějších hudebních uskupení. Koncerty největších hvězd se konají zpravidla ve velkých hudebních halách, kde jsou obvykle přístupné tisícům diváků. Například pražská O2 aréna pojme až 18 tisíc fanoušků, což je číslo, se kterým protiepidemická opatření již dlouhé měsíce nepočítají. Vzhledem k tomuto omezení museli pořadatelé naprostou většinu koncertů odvolat či přesunout na zazší termín.
Jedno z nejočekávanějších jmen, které se mělo v tuzemsku představit, je jednoznačně The Weeknd. Kanadský zpěvák měl v Praze představit své poslední album After Hours, na kterém se objevuje kromě jiných také hit Blinding Lights, který obsadil první příčku v mnoha světových chartech včetně těch českých. Událost se měla konat již na podzim roku 2020, avšak po dvou nucených přesunech termínu bylo evropské turné zcela zrušeno. Představit se měl na pražské půdě také bývalý člen britské kapely One Direction – Harry Styles. Ten měl zahrát především svou nejnovější desku Fine Line, na které nechybí ani letní hity jako Watermelon Sugar či Golden. Stylesův koncert byl dle oficiálního webu O2 arény odložen na dobu neurčitou. Fanoušci indie-rocku se mohli těšit především na kapelu The Neighbourhood, která nabyla výrazné popularity díky sociální síti TikTok. Koncert skupiny byl původně plánován na rok 2020, avšak po 2 přesunech termínů se koncert minimálně o dva roky zpozdí. Fanoušci se proto mohou těšit na říjen 2022, kdy se má skupina opět představit v karlínském Fóru.
Rozvolněné léto ve znamení venkovních koncertů a festivalů
Situace se s příchodem teplých měsíců výrazně zlepšila, a tak bylo konání některých hudebních akcí opět umožněno. V menším rozsahu proběhl například tradiční hradecký festival Rock for People. Do jeho názvu letos přibylo slovo „Hope“, které mělo symbolizovat naději v návrat kulturního života do normálu. Na festivalu mimo jiné vystoupila italská rocková kapela Måneskin, jejíž jméno nebylo nikdy tolik skloňované jako letos. Uskupení se dostalo do povědomí veřejnosti díky hudební soutěži Eurovision Song Contest, ve které se umístilo na prvním místě. Naopak zrušen byl na poslední chvíli známý festival Colours of Ostrava, který se pravidelně koná v areálu Dolních Vítkovic. Pořadatelé ale ihned začali vkládat úsilí do přípravy příštího ročníku. Ten slibuje například americké indie-rockové duo Twenty One Pilots nebo nizozemského DJ Martina Garrixe, jehož tvorbu jsme mohli slyšet v nejednom tanečním klubu.
Z českých umělců se představila například kapela Lucie. Mohli jsme ji zhlédnout na sérii venkovních koncertů „Dotkni se Lucie“, které se kromě jiných měst konaly také například v brněnských Lužánkách či v ústeckém letním kině. V současné době probíhá také turné legendární zpěvačky Heleny Vondráčkové, které bude 12. listopadu rovněž k vidění na olomouckém výstavišti Flora. Na své si přijdou i fanoušci rapové scény. Čeká je například turné Cashanovy Bulhara, který v listopadu zavítá také do S-klubu v hanácké metropoli.
Jaká opatření v současnosti omezují konání koncertů a jiných kulturních akcí
Dle nařízení vlády smí v současnosti na koncert 3000 osob, přičemž každá z nich se musí při vstupu prokázat ukončeným očkováním proti covidu, prodělanou nemocí v posledním půlroce nebo negativním testem. V případě překročení limitu 3000 osob musí být alespoň polovina diváků plně naočkovaná nebo mít prodělanou nemoc v posledních 180 dnech. Od 22. listopadu bude navíc znemožněno se na akcích, kterých se zúčastní více než 1000 lidí, prokazovat antigenními testy. Neočkovaní tak budou muset podstoupit citlivější PCR test. Kromě toho jsou návštěvníci povinni nosit respirátor po celou dobu konání akce. Taková opatření stále významně omezují konání velkých koncertů zahraničních hvězd, tudíž nelze v nejbližší době očekávat rozsáhlejší koncerty než ty, které jsme mohli vidět v období letních prázdnin.