po., 4. duben 2022 14:15

Palaye Royale přijeli do Prahy. V české metropoli fotili i cover své nové desky

Palaye Royale v Praze Palaye Royale v Praze Zdroj: Veronika Marvanová
Tříčlenná kanadská rocková skupina Palaye Royale podruhé navštívila Prahu. Po odehraném koncertu v rámci evropské části svého turné v české metropoli také pořídili fotografii na přebal jejich připravovaného alba a zorganizovali natáčení dvou videoklipů.

Malá sportovní hala na holešovickém výstavišti o posledním březnovém pondělku zažila rockovými fanoušky dlouho očekávanou událost. Bratrská trojice z Kanady vystupující pod názvem Palaye Royale odehrála vyprodaný koncert, na který jejich příznivci kvůli koronavirové pandemii čekali přes dva roky. I pro samotné hudebníky to byl velmi výjimečný zážitek. Zcela poprvé za svou kariéru totiž stanuli na pódiu před plnou sportovní halou v pozici hlavního interpreta večera.

Mimo předvedení hudebního umění prozradili bratři s rodným příjmením Kropp i fakt, že si Prahu s jejími historickými krásami oblíbili a zamilovali natolik, že bude zdobit jejich letošní album Fever Dream, a objeví se také ve dvou chystaných videoklipech. Focení a nahrávání mělo probíhat v posledních březnových dnech po návratu z finální zastávky evropské koncertní šňůry, polské Varšavy.

Fronta před vstupem do Malé sportovní haly v posledních hodinách před koncertem dosáhla délky několika set metrů a táhla se i skrze současně probíhající Matějskou pouť mezi atrakcemi. Z podstatné části ji tvořili teenageři a převládající barvou v ní byla bezesporu černá. Zástup takové délky znamenal oproti předchozímu a prvnímu setkání Palaye Roayle s českým publikem v Futurum Music Baru v roce 2019 obrovský posun a zcela nový rozměr. Pár vyvolených čekajících mohlo vstoupit dovnitř s předstihem, jelikož si zakoupili vstupenku zahrnující Meet and Greet, setkání s Palaye Royale před show osobně.

Předskokana Palaye Royale dělala kapela Charming Liars s původem v Londýně, v čele s charismatickým frontmanem Kyliyanem Maguirem. Přestože byli tito Britové zřejmě pro mnohé přítomné do té doby prakticky neznámí, rychle si získali sympatie přihlížejícího davu. Pozitivní energií i pop-rockovými melodiemi brzy rozpálenou, napěchovanou halu dostali do té správné nálady a rozhýbali. Než poté odešli, do publika symbolicky hodili například trsátko od kytary nebo bubnovací paličku. Působivé a zkušeně zvládnuté světelné a kouřové efekty byly od začátku samozřejmostí. Několika šťastlivcům se po úvodním výstupu Charming Liars podařilo ulovit si od Maguiera rovněž autogram nebo se s ním stihli vyfotit.

Vokalista Palaye Royale Remington Leith, kytarista Sebastian Danzig a bubeník Emerson Barrett vcházeli spolu s dalšími doprovodnými instrumentalisty na stage lemovanou stovkami umělých květů ve velkém stylu. Zatímco hrála z reproduktorů slavná klasika Franka Sinarty My Way, přivítal je ohlušující nadšený jásot, nashromážděný během nedočkavého čekání v krátké technické přestávce. V červenožluté záři, s ohňostroji šlehajícími z podlahy a velkým svítícím nápisem „Palaye Royale“ za zády následně Remington Leith svým zpěvem a silným, dravým hlasem otevřel hlavní koncertní show písní Nigtmares. Rock 'n' roll ve vší parádě. Později se dostala řada na více hitů jako Lonely, při níž se na obecenstvo snesl déšť stříbrných konfet, dále No Love In LA, You'll Be Fine, Fucking With My Head, Hang On To Yourself či cover skladby Teenagers z repertoáru My Chemical Romance. S prvními tóny Dying In A Hot Tub nechal pak Leith na chvíli zhasnout všechny barevné reflektory a prostor místo toho rozzářily stovky bílých pohupujících se světélek „bludiček“ z mobilních telefonů fanoušků.

Kontakt s davem frontman Palaye Royale udržoval nejen skrze společné zpívání, gesta či výzvy k tleskání do rytmu nebo skákání, ale i skrze fyzickou blízkost. Vícekrát sám slezl z pódia, aby si podal ruku s náhodnými lidmi v prvních řadách nebo aby rozdal pár objetí. Skoro se nezastavil, neustále byl v pohybu, úsměv mu téměř nemizel z tváře, větší část koncertu odzpíval bez vrchní části oděvu. Opakovaně též vyjadřoval všem svým příznivcům vděk za podporu a radost, kterou cítil díky možnosti kariérně růst a posouvat se. Schopnost bavit davy Leith ukázal mimo jiné též tím, že nejednou riskantně vylezl po jevištní konstrukci téměř až ke stropu, za což sklidil bouřlivé ovace. Většinu času byla součástí výzdoby pódia také duhová vlajka coby symbol podpory LGBT komunity. Při závěrečné akustické písni Ma Chérie, již si publikum skandováním vyprosilo jako přídavek, si Remington Leith tuto vlajku dokonce dal kolem ramen.

V Malé sportovní hale nemohl samozřejmě chybět ani stánek s oficiálním merchem a upomínkovými předměty, který si s sebou kapely vozí. Před Prahou už od začátku března Palaye Royale zastavili na Britských ostrovech, v Maďarsku, ve Švýcarsku, v Německu a v Rakousku. Pomyslně tak pobytem na evropském kontinentě završili jednu éru, která se točila kolem jejich dva roky starého CD The Bastards.

Spolupořadatelem akce byl Rock for People. Původní koncertní termín v roce 2020 vyšel smutně zrovna na první den prvního lockdownu v České republice. Palaye Royale by se za české hranice měli podívat znovu v létě, v srpnu vystoupí na festivalu SodaPop 2022 v Hradci Králové.

Zobrazeno 988 krát
Naposledy upraveno: pá., 8. duben 2022 22:22
Pro psaní komentářů se přihlaste