pá., 4. prosinec 2020 19:16

Přestavba týmu Chicaga Blackhawks

Hráči Chicaga Blackhawks Hráči Chicaga Blackhawks Zdroj: https://www.nhl.com/blackhawks
Dnešní NHL nám ukazuje, jak moc důležitou roli hrají generální manažeři týmů. Právě oni rozhodují, koho tým v létě podepíše z listiny volných hráčů, jaký trejd se v sezóně uskuteční a jakou smlouvu nabídnou hráčům, kteří v týmu chtějí pokračovat. Sebemenší chyba v minulosti může být za pár let tvrdě potrestána. O tom se teď přesvědčuje generální manažer týmu Chicaga Blackhawks Stan Bowman.

Chicago v první polovině minulé dekády patřilo bezesporu mezi dominantní týmy NHL. Tři Stanley Cupy během pěti let jsou toho důkazem. Po prvním vyhraném Stanley Cupu v roce 2010 přichází na post generálního manažera výše zmíněný Stan Bowman. Přebírá hvězdný tým, jehož hráči jsou ještě na pár let podepsaní a jeho úlohou je doplnit hráče do třetí a čtvrté lajny. To Bowman zvládne a v roce 2015 Blackhawks oslavují třetí titul v rozmezí pěti let.

Právě v létě 2015 dochází k té největší blamáži, kterou Bowman udělal. Tou byla nabídka osmileté smlouvy pro tehdy třicetiletého obránce Brenta Seabrooka s ročním platem 6,8 milionů dolarů. Podepsáním tohohle kontraktu se ze Seabrooka stal nevyměnitelný hráč a Chicago tak bude zatěžovat svým platem až do roku 2023, kdy mu bude 38 let. Každý kdo sleduje NHL pečlivěji ví, že se s rostoucím věkem zhoršuje a pro dnešní tým Chicaga je spíš přítěží než pomocí. Samozřejmě, vyhrál tři Stanley cupy, byl oporou týmu, ale dlouholeté smlouvy v tak hokejově pokročilém věku jsou něco, co se dělat nemá. Obzvášť pokud chcete, aby váš tým byl dlouhodobě úspěšný.

Dalším příkladem smlouvy za zásluhy je kapitán Jonathan Toews. Ten podepsal svůj kontrakt ve stejné době jako Seabrook za 84 milionů dolarů na 8 let s ročním platem 10.5 milionů dolarů. Jeho bodová produkce od podepsání této mega smlouvy je velmi špatná. Teprve předloni se dostal přes hranici 60 bodů. Po vypršení jeho smlouvy mu bude 34 let, což v porovnání s výše zmíněným Seabrookem není tak zlé, ale pořád je to další Bowmanův přehmat. V době podepsání kontraktu se to zdálo býti úplně normální, ale dnes by se Chicagu každý milion k dobru do platového stropu hodil.

Jeden z největších rozdílů mezi NHL a Extraligou vidím v tom, že pokud chce být český tým úspěšný, stačí si najít silného sponzora a na vrcholu může být klidně i dvacet let. To v NHL nejde. Jednou za cca. 8-11 let musí přijít obměna týmu, to je jasné. Je ale rozdíl, pokud se do přestavby vrhnete po hlavě jako Stan Bowman, nebo si jí připravujete pár sezón jako například v New Yorku Rangers.

Pokud totiž jako generální manažer zvolíte první způsob, váš tým může být na spodních příčkách o několik let více, než při druhém způsobu. Myslím si, že kvůli tahům Bowmana v minulosti nečeká Chicago světlá budoucnost. Přestárlí, nevyměnitelní hráči, kteří svými výkony půjdou už jen dolů. Dále ti samí hráči budou do dalších let zaplňovat platový strop, čili Bowman nebude mít prostředky na to, podepsat mladé vycházející hvězdy, které budou chtít přidat, takže se přestavba týmu protáhne o několik let.

Navíc i samotná komunikace mezi Bowmanem a týmem pokulhává. Bowman před pár týdny napsal oficiální dopis, že je Chicago v přestavbě. Kapitán Jonathan Toews a největší hvězda týmu Patrick Kane byli ale tímto dopisem šokováni a rozlíceni, že to s nimi Bowman neprobral. Oba se domnívali, že týmu mají stále co nabídnout a jít do přestavby byla chyba.

Sám jsem zvědav, jak tato situace dopadne a jestli Chicago za pár let opět uvidíme zvedat Stanley Cup nad hlavu, nebo je budeme hledat na dně tabulky NHL.

Zobrazeno 893 krát
Naposledy upraveno: ne., 6. prosinec 2020 10:08
Pro psaní komentářů se přihlaste