pá., 29. duben 2016 10:40

„Pro autory je důležitá bezprostřednost“: hodnotí vandaly František Chupík, ředitel NPÚ v Olomouci

Olomouc je velmi historické, kulturní a duchovní město, obzvláště v porovnání s jinými místy. Přesto se i zde setkáme se značnými dopady vandalismu na stav památek i běžných staveb. „Nejohroženější jsou odlehlá místa či paradoxně centra měst,“ komentuje situaci ředitel Národního památkového ústavu v Olomouci František Hubík. Ačkoliv se ve své funkci potýká spíše s důsledky vandalismu, věří, že věnovat prostor tomuto tématu na školách má zásadní význam.

Jaké typy škod jsou nejčastější? Jsou původcem obvykle opilci, mládež, bezdomovci, cizinci nebo „umělci“?

Přesná čísla neznám, protože Národní památkový ústav nevede statistiku poškození. Podle dostupných informací však odhaduji, že jde o kombinaci mládí, uměleckých sklonů a k tomu občas posílení alkoholem. Nejlákavější a tudíž nejohroženější jsou odlehlá místa či nevyužívané objekty v krajině či paradoxně centra větších měst.

Jaký trest pachatelům hrozí? Může v tomto směru Památkový ústav nebo vedení města podniknout nějaké kroky?

Trestní sazby se odvíjejí od obecných škod na cizích věcech. Národní památkový ústav není nadán výkonnými pravomocemi (tj. neukládá ani nekontroluje povinnosti, nepokutuje). Jeho role je v tomto smyslu výhradně osvětová. Za jednu z nejúčinnějších metod považuji preventivní programy na školách, tj. od mládí formovat vztah a pozitivní vnímání kulturního dědictví.

Mgr. František Chupík, Ph.D.

- vystudoval teorii a dějiny výtvarného umění na Filozofické fakultě UP

- v Památkovém ústavu v Olomouci působil od roku 1998 jako specialista pro restaurování, vedoucí oddělení specialistů, vedoucí úseku provozu instalovaných objektů a expozic, náměstek pro výkon památkové péče

- od roku 2011 ředitel Národního památkového ústavu v Olomouci

Vnímáte v pravomocech Národního památkového ústavu nějaké nedostatky?

Současné pravomoci jsou přiměřené naší roli v systému památkové péče, mohly by být mírně vyšší, např. vymahatelnost pravomocí. Věc však bude řešit až nový zákon o památkovém fondu.

Setkal jste se s nějakým kuriózním projevem vandalismu?

Za poněkud neobvyklou bych označil snahu prohodit lyžařskou botu značky Rossignol oknem kaple v těle Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci ze dubna 2012.

Národní památkový ústav jako odborná a výzkumná organizace státní památkové péče zajišťuje a vykonává základní i aplikovaný vědecký výzkum a další odborné, pedagogické, vzdělávací, publikační a popularizační činnosti směřující k zajištění kvality odbornosti v péči o kulturní památky a památkově chráněná území.

Jaký je Váš názor na streetart, graffiti? Měl by tento druh umění mít v městských prostorách možnost uplatnění?

Možnosti těchto druhů výtvarného projevu jsou v historických městech přirozeně limitované. Nejsou však nemožné (vizte proluka vedle Muzea umění v Olomouci). Nicméně pokud podléhají oficiálnímu schvalování, ztrácí pro autory zřejmě kouzlo bezprostřednosti a kolize se společenskými normami.

Zobrazeno 2069 krát
Naposledy upraveno: pá., 29. duben 2016 10:44
Pro psaní komentářů se přihlaste