Není to jen o módě
„Vždycky jsme chtěli nějak pomáhat přírodě, být užiteční, jen jsme hledali cestu jak. Potom vznikl projekt Happy Nature,“ říká mladý podnikatelský pár. Míša s Jirkou totiž netvoří jen tak ledajakou módu. Produkty jsou vyrobeny z bio bavlny, tiskne se ekologickými barvivy, své zákazníky vybízí ke sběru odpadu, dohlíží na férovost při výrobě a ještě k tomu za každý zakoupený produkt garantují vysázením 10 nových stromů.
Začneme jedno po druhém. Celou cestu výrobků, od získání materiálu po hotový produkt, hlídají certifikace s přísnými pravidly. Jsou tzv. hlídacím psem módy. Happy Nature se pyšní certifikací GOTS, FAIR WEAR, OCS, VEGAN FRIENDLY a PETA & VEGAN. Uvedené z nich jsou považovány za jedny z nejznámějších a nelepších ze souborů pravidel módy. Jakékoliv pochybení v dodržení striktních pravidel během procesu by znamenalo odebrání certifikace a vyvození sankcí.
Materiálem to celé začíná
Bio či chcete-li organická bavlna, kterou značka využívá, je plně ekologický materiál, který sází na kvalitu, pohodlnost a bezpečnost. Bezpečnost lze vyjádřit hned několika směry - vůči přírodě, pokožce i prostředí. Využití bio bavlny šetří až o 90 % více vody, než při práci s bavlnou konvenční. Na dodržování kritérií ohledně bavlny dohlíží již zmíněné certifikace. Produkty vyrobeny pod záštitou Happy Nature neobsahují žádnou chemii, značka navíc garantuje férovost k lidem během výroby.
Šití z toho správného materiálu je prvním krokem k vybudování udržitelné módní značky. Míša s Jirkou, zakladatelé projektu Happy Nature, si jsou tohoto kroku plně vědomi a proto nezanedbávají žádné z nařízených pravidel pro materiální využití.
Na oblečení vyrobené z bio bavlny značky Happy Nature se tisknou potisky z ekologické barvy.
https://www.instagram.com/p/Ca4Qxrlo-Uo/
Projekt: Odpadková mapa
„Naším cílem je sjednotit co nejvíce lovců odpadu a vyčistit tak naši přírodu,“ uvádí Happy Nature na svém webu. Odpadková mapa, již podle svého názvu má zaznamenávat právě sesbírané odpadky. K tomuto úkonu vyzývá značka své zákazníky. Pravidelně informuje o úklidových akcích na svých sociálních sítích a vymýšlí nejrůznější projekty k motivaci ostatních.
Myšlenka je jednoduchá – na odpadkové mapě zaznačte lokalitu, ve které sbíráte odpad. Vyfoťte a spočítejte nasbírané pytle, zaznamenejte údaje do mapy a sdílejte na svých sociálních sítích.
Aby Happy Nature podpořilo své zákazníky ve sběru, tak ke každému balíčku je přibalen ekologický pytel na odpadky.
Happy Nature je fér nejen k přírodě, zákazníkům, výrobním procesům, ale i k zaměstnancům
Značka slibuje fér přístup ke všem, koho se proces výroby, až po dodání výrobku zákazníkovi týká. Opět tento celý proces hlídají certifikace s přísnými pravidly. Švadlenky, které pracují v Indii, či Bangladéši mají podle všeho adekvátní odměnu za práci a mzda by měla být vyšší životnímu minimu. Certifikace kontrolují i pracovní dobu, kterou mohou zaměstnanci strávit v práci. ,,Na výrobu našeho oblečení jsme vskutku hrdí a můžeme se za ni pevně postavit,“ uvádí Happy Nature.
10 stromů za jedno tričko?
Vlnu nadšení a zájmu vzbudila značka i uskutečněním své myšlenky: „Za každý zakoupený produkt necháme vysázet 10 stromů,“ a to zní vskutku lákavě! Nápad, že zakoupení produktu vede automaticky k pomoci přírodě je velice úctyhodná. Happy Nature spolupracuje s organizacemi, které celý projekt realizují. Česká nezisková organizace Home for Trees má na starosti výsadbu stromů na našem území. Díky prodeji přibyly stromy například v obcích Zlenice, Libkova voda u Pelhřimova, nebo v Miřeticích u Vacova. Světovou výsadbu, se kterou značka taktéž spolupracuje Eden Reforestation nechává zasadit stromy na Madagaskaru, Nepálu, Indonésii, či Haiti.
V každém balíčku z recyklovatelného papíru obdrží zákazník certifikát o zasázení 10 stromů se svým jménem. České značce z Brna se daří a do budoucna plánují i další skvělé projekty, které budou opět inspirovány v pomoci přírodě.