po., 16. květen 2022 19:16

Quo vadis, Olomoučane? Jen k autu...

MHD je prostě správná volba. Ta v Olomouci je navíc relativně levná. MHD je prostě správná volba. Ta v Olomouci je navíc relativně levná. Zdroj: dpmo.cz
Průzkum o dopravě po Olomouci, který se uskutečnil loni v říjnu, měl vedení města ukázat například i to, jak dopravní situaci ve městě ovlivnila pandemie koronaviru. A vyplynulo z něj, že bychom možná brzy mohli narazit na krásný kruhový objezd okolo Sloupu Nejsvětější Trojice podobně, jako na Praze 1.

Podle výsledků průzkumu, do kterého se zapojilo 568 olomouckých domácností, Olomoučané sice stále nejraději chodí pěšky (37 % cest), ale 34 % všech cest je uskutečněno osobním automobilem. Je to čtyřprocentní nárůst oproti roku 2016. Proč lidé potřebují ve městě jezdit autem?

V posledních letech to může být rozhodně zapříčiněno právě pandemií koronaviru, kdy se všichni snažili vyhýbat zbytečnému kontaktu s větším množstvím lidí. Je ale zřejmé, že by města trápil velký počet automobilů i bez pandemie. Cestovat autem v centru města mi přijde absurdní.

Jednou z variant, jak nahradit automobil je jízdní kolo. Jejich používání se však také oproti roku 2016 mírně snížilo. Kolo přitom vlastní 46 % všech olomouckých domácností a Olomouc je podle mě pro cyklisty velmi příznivá. Chápu, kolo není pro každého. Obzvláště ne pro mě, když jsem se na něm naučil jezdit asi až ve 12 letech.

Co je možná ještě horší, než hlučné, zbytečně velké a neekologické automobily v centru města, je kulturní válka, které se kvůli nim vede. Vypadá to, že v podzimních komunálních volbách bude například v Praze doprava jedním z hlavních témat kampaně. A to především vztah automobilistů a cyklistů. Rád bych si teď v této válce vybral svou stranu. Nemám vás rád ani jedny. Jezděte tramvají.doprava_infografika_a4_tisk02_copy.jpg

Olomouc má ve srovnání s jinými městy velmi levnou MHD. Za 18 korun můžete jezdit tramvají či autobusem až 50 minut. V Praze za třicetiminutovou jízdenku zaplatíte 30 korun. Přesto MHD volí jako způsob dopravy ve všední dny pouze 24 % lidí. O víkendu dokonce jen 14 %.

Vždy, když se začne mluvit o omezení automobilů ve městě, všichni zrovna vezou babičku k doktorovi, stěhují se a dělají velký nákup. Jsou samozřejmě situace, kdy je cesta autem nevyhnutelná, ale vždycky bych se raději třikrát zamyslel, jestli neexistuje levnější, zdravější a ekologičtější způsob dopravy, který můžu využít.

Bez aut budou města čistší, bezpečnější a méně hlučná a místo parkovišť se budou moci budovat nové parky či pěší zóny. Města by měla občany motivovat, aby využívali jiné způsoby dopravy, než je automobil a rozhodně jim nepřizpůsobovat veřejný prostor na úkor ostatních. Nebo bychom se toho kruhového objezdu s vkusnými plastovými sloupky mohli na Horním náměstí opravdu dočkat.

Zobrazeno 88 krát
Naposledy upraveno: út., 24. květen 2022 18:49
Pro psaní komentářů se přihlaste