pá., 2. srpen 2024 08:00

Oblomov ležel na gauči v Mariánských lázních

Ilustrace k románu Oblomov z roku 1883 Ilustrace k románu Oblomov z roku 1883 Zdroj: Konstantin Tichomirov
Myšlenka napsat román, jehož většinu proleží hlavní protagonista na pohovce, se zrodila u Gončarova již před rokem 1848. O dva roky později měl již hotovou první část, z níž byla v časopise Sovremenik otištěna devátá kapitola Sen Oblomova. Jeho hlavní části pak napsal při odpočinku v Mariánských lázních.

Do Mariánských lázní přijel Gončarov 21. června 1857. Na konci července již píše svému příteli, že má hotovou druhou část a mnoho ze třetí. „Každý den po návratu z ranní procházky mezi desátou a třetí hodinou nevstanu ze židle, sedím a píšu... téměř do vyčerpání. Vstávám kvůli práci, bledý, od únavy sotva pohnu rukou. V mé hlavě už byl román dokončený celý, přenesl jsem ho na papír, jako bych psal diktát. Děj se už odehrává na Vyborgské straně (v Petrohradě), musím zobrazit tuto vyborgskou Oblomovku, poslední lásku hrdiny a marnou snahu přítele jej probudit.“

Ivan Alexandrovič Gončarov dal vzniknout naprosto unikátní postavě, která většinu románu proleží na pohovce. Jeho hrdina Oblomov se narodil na venkovském panství a po příchodu do služby jako úředník v hlavním městě ztrácí jakkoukoliv chuť v životě něco dělat. Raději tráví své dny tak, že leží a přemítá o ideálním životě, jaký by si přál žít. Jeho klid naruší až příchod přítele z dětství Štolce, který se jeví naprostým opakem, typickým Němcem, jenž je neustále na cestách. V románu tak spolu bojují nejen dvě různé povahy lidí, ale i dvě naprosto odlišné mentality, ruská dobrosrdečnost, láska k tradicím a starému pořádku a německá cílevědomost a racionalita. „Buď jsem ten život nepochopil, nebo za nic nestojí, ale já nic lepšího neznal ani neviděl, nikdo mi nic takového neukázal. Ty ses objevoval a mizel jako kometa, zářivě a rychle, já na všechno zapomínal a uhasínal jsem...“ říká Oblomov příteli. 

Za sedm týdnů měl Gončarov hotový skoro celý román. Vydal jej v roce 1859 a setkal se s okamžitým společenským ohlasem. Stal se předmětem diskuze mnoha spisovatelů a kritiků. Samotný výraz oblomovština, jenž prochází celou knihou, přinesl do jazyka pojmenování člověka žijícího v apatii a lenosti, jenž je však zároveň dobrosrdečný, emocionální a toužící po klidu ve světě, který jej nechápe.

 

Zobrazeno 684 krát
Naposledy upraveno: pá., 2. srpen 2024 09:02
Pro psaní komentářů se přihlaste