so., 12. prosinec 2009 21:01

„Snažíme se klub dostat do obrátek.“, říká dramaturg FK Pastiche filmz

  Matěj Dostálek je v 2.ročníku magisterského studia oboru teorie a dějiny dramatických umění na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií. Je dramaturgem zdejšího filmového klubu Pastiche filmz. Kromě toho má i spousty jiných aktivit. Je členem štábu Academia Film Olomouc, kde dělá PR manažera, a v kapele Masterpiece má na starost kytaru. Ochotně prozradil, jak to teď s filmovým klubem vypadá...

 

Jak jste se k práci dramaturga Pastiche filmz dostal?
Už dříve jsem byl členem Pastiche filmz, které pořádá filmový klub a jiné kulturní akce a projekce, například teď aktuální Přehlídku animovaného filmu. Byl jsem osloven tehdejším šéfem sdružení, Pavlem Bednaříkem, abych jako garant a dramaturg zaštítil olomouckou část festivalu Dny evropského filmu. Naše sdružení je složeno ze studentů katedry - studenti odcházejí a přicházejí zase noví. V tomhle smyslu se dá říct, že na mě funkce dramaturga filmového klubu tak nějak vyzbyla.

Jak dlouho práci dramaturga děláte?
Prvním semestrem. Koncentroval jsem se na jiné aktivity - dělám PR manažera Academia Film Olomouc, starám se taky o PR vzdělávacího projektu Upsolvent, který rozjíždíme na naší katedře. Minulý semestr návštěvnost filmového klubu klesla, takže jsme chtěli klub především dramaturgicky oživit. Novou grafikou, PR strategií, dramaturgií.

Bylo/je tenhle semestr pro filmy nějaké jednotící téma?
Původně jsme nad tím přemýšleli. Až donedávna jsme měli každý semestr téma, byla tendence mít nějakou dramaturgickou linii. Ale nakonec jsme od toho upustili, jelikož jsme měli problémy s distribucí filmů. Dáváme výhradně ty na 35mm filmu a česká distribuce je na klasická díla na tomto formátu poměrně chudá . Rozhodli jsme se tedy dávat takový „zlatý fond světové kinematografie“ - kultovní filmy, které bychom jako Katedra divadelních, filmových a mediálních studií neměli opomenout.

A v rámci Asociace českých filmových klubů se k vám tyto filmy nedostanou?
I když má Asociace největší počet vhodných filmů k distribuci, taky je poměrně omezený. A filmový klub Pastiche už taky běží nějakou dobu, takže repertoár se pomalu vyčerpal, protočil. Proto jsme se nakonec rozhodli od dramaturgické linie upustit. Kdybychom ještě specifikovali témata, přišli bychom o další možnosti. Naučili jsme se, že diváka v případě filmového klubu zajímá konkrétní dílo, ne téma.

Tudíž ani příští semestr neplánujete společné téma...
Ne, budeme pokračovat v nastoleném trendu filmových „pecek“. Chceme být přínosní, pro studenty naší katedry, ale i pro širší studentskou obec a obyvatelé Olomouce. Sázíme na klasiku, která je koukatelná pro všechny. Jelikož je ale filmů v 35mm formátu docela málo a těch dobrých ještě méně, chceme se posunout dále. Katedra nám vychází vstříc. Koupila širokoúhlý projektor, přehrávač Blue-ray, takže budeme dávat filmy i v tomhle formátu. Je to vlastně součástí ideje klubu  - snažit se o inovaci a zavádět nové trendy.

Co na to diváci?
Jsme na jejich reakci zvědaví. Někteří razí názory, že na DVD to není ono, jde o takovou fetišizaci filmového pásu. Chápu, že filmový pás má svoje kouzlo, ale chtěli bychom podobný názor umírnit. Ostatně Blue-ray má taky svoje kouzlo. Navíc nám odpadnou některé logistické problémy. Disk blue-ray můžete klidně hodit do obálky a máte to vyřešeno, žádné bedny s filmovými kotoučy.

A dramaturgie FK Pastiche je tedy jenom vaše starost nebo spolupracujete s ostatními členy?
Ve skutečnosti je to tak, že já přicházím s náčrtem toho, co budeme dávat a pak společně s ostatními členy sdružení probíráme možnosti a brainstormujeme finální program. Dělám návrhy a mám rozhodující slovo, ale klademe důraz na týmovou práci.

Reagujete i na požadavky diváků?
Samozřejmě, snažíme se. Ale fanoušci mnohdy neví, že jsme omezeni právě distribučními možnostmi. Navrhují filmy, které bychom i my sami strašně rádi promítali, ale bohužel neseženeme na ně práva.

Kdybyste měl srovnat tento semestr s minulým - přibyli vám diváci?
Oproti minulému semestru došlo k radikálnímu zlepšení. A důvod je jasný – klasická díla kinematografie, konkrétní tituly, o kterých diváci třeba slyšeli, ale nikdy neviděli, jsou mnohem atraktivnější než témata. Navíc dáváme filmy, které podle mého názoru ani po druhém shlédnutí neomrzí.

Který z nich byl letos nejúspěšnější?
Na východ od ráje, což byla první projekce. A pak třeba taky Formanovo Taking off. To byly projekce, které byly vyprodané, překročili jsme kapacitu sálu. Divákům, na které nezbylo místo jsme prodávali lístky za polovic.

Jak jste spokojen s propagací FK Pastiche?
Do budoucna plánujeme zapracovat na naší strategii. Teď se nám povedlo udělat novou grafiku letáků a flyerů, které věšíme a roznášíme po univerzitě. Celkově se snažíme dostat filmový klub do obrátek, něco i vydělat. Pastiche je naše dobrovolnická činnost, s tím jsme smíření, ale chceme vydělat peníze, které bychom eventuelně mohli investovat právě i zpět do propagace.

A Vás osobně baví nejvíce jaké filmy? Co máte oblíbeného, jestli se to tedy dá nějak zúžit...
Osobně mě baví filmy které dáváme, především pak období klasického a primárně nového Hollywoodu. 60. 70. léta, kdy filmaři jako Scorsese nebo Coppola rezignovali na velké produkce, začali točit komorněji a zabývat se sociálními tématy. Americká kinematografie je pro mě zásadní, věnoval jsem se jí v bakalářské práci a teď i v diplomové. Pravděpodobně to bude tím, že jsem vyrůstal na začátku 90. let, kdy k nám ve velkém začali snímky z USA proudit.

Kdybyste měl na příští semestr nalákat diváky, který titul byste jim doporučil?
Program na další semestr vzniká až po skončení semestru současného, takže konkrétní tituly budu vědět až kolem Vánoc, kdy začnu na novém programu pracovat.

Určitě budeme čtenáře Upmedia informovat, jak se program vyvíjí. Děkujeme za rozhovor!

Zobrazeno 1832 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:37
Pro psaní komentářů se přihlaste