Světový den laboratorních zvířat připadá v kalendáře na 24. dubna a to již od roku 1979. Cílem tohoto dne je připomenout fakt testování na zvířatech. Upozorňuje na problematiku výzkumných prací a testování kosmetiky, léků a podobných věcí, a následném nehumánním zacházení s výzkumnými zvířaty. Ta trpí fyzicky a psychicky v malých klecích, jeden vedle druhého. Ve 21. století je naší povinností s tímto problémem něco udělat.
Existují totiž dávno metody, které je možné využívat a otestovat tak danou látku, lék či produkt způsobem, který nezahrnuje testy na zvířatech. Proč se tedy stále testy každý den provádějí? Tuto otázku nám úřady bohužel neumí zodpovědět. Je to nejspíš jen ze zvyku a pohodlnosti. Testování bez zvířat přitom přináší lepší a přesnější výsledky, které jsou často i levnější.
Po celém světě existují neziskové organizace, které se této problematice rozhodli věnovat. Společně s lidmi tak propůjčují hlas laboratorním zvířatům a snaží se na tuto věc více upozornit. Velká média dávají většinou ruce stranou a berou tento fakt jako tabu či jako příliš kontroverzní, aby se tím zaobírala.
Česká organizace Svoboda zvířata, vybudovala Občanskou iniciativu Za Evropu bez pokusů na zvířatech. Petici je možné volně podepsat na webových stránkách organizace Svoboda zvířat. Organizace funguje od roku 1994. Cílem organizace je změnit pohled lidí na zvířata, tak aby byla vnímána jako živá stvoření a ne jen jako využití pro člověka. Za dobu své působnosti pomohli prosadit například zákaz kožešinových farem v České republice, zákaz drezury a vystupování nově narozených jedinců vybraných druhů v cirkusech či celoevropský zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech.