ne., 24. listopad 2024 06:38

Těžce zkoušení Súdánci čelí hladomoru, nemocem a občanské válce

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Unsplash/Musnany
V Súdánu od 15. dubna 2023 trvá občanská válka, která znemožňuje nemocniční péči. Kvůli tomu se nadále rozvíjí nemoci jako cholera anebo horečka dengue. Nemoci nejsou jedinou zkouškou pro súdánské obyvatelstvo. Kvůli válce jsou zde také obrovské počty hladovějících, kterým se nedostává žádná pomoc od súdánské armády, ani od opozičních Jednotek rychlé podpory.

Hladomor byl potvrzen již v srpnu letošního roku v táboře Zamzam. K táboru denně míří další a další uprchlíci z válečných zón, ale právě v Zamzamu musela být pomoc zastavena. „Až 97 % súdánského obyvatelstva v různé míře trpí nedostatkem potravin, kvůli oběma stranám konfliktu, ktréí užívají taktiky hladovění vůči svému 25 miliónovému obyvatelstvu,“ tvrdí experti OSN.

Hladovění není jedinou nedobrou okolností v Súdánu. Po vydatném dešti a záplavách se kontaminovala voda a tím se zvýšilo riziko infekce. V současné době je podle súdánského ministerstva zdravotnictví (dle dat z 15.11.) 24 604 případů cholery, která se vyznačuje průjmy, zvracením a postupnou zchváceností, někdy i horečkami. Během několika dnů dochází až k selhání organismu. A takových případů je v Súdánu na 699 a počty nakažených i zemřelých se nadále zvyšují.

Kromě toho se v Súdánu rozšiřuje i horečka dengue. Podle posledních zpráv z 28. října jsou případy horečky evidovány ve městech Kassala a Chartúm s počtem 4 544 nakažených a 12 zemřelých. I zde lze očekávat, že od poslední zprávy počty vzrostly. Horečka dengue je zpočátku obyčejnou horečkou s kožní vyrážkou, ale po pár dnech přeroste ve velice bolestivé onemocnění, které může způsobit krvácení, snížení hladiny krevních destiček nebo krevního tlaku a tím dochází v nejhorším případě až ke smrti. Se zvýšením rizika infekce a nedostatečnou hygienickou situací se zvýšil i výskyt žloutenky nebo onemocnění covid-19.

Jak na choleru, tak na horečku dengue se lze očkovat, nicméně v súdánských podmínkách je velice obtížné potřebnou pomoc a vakcinaci obstarat a doručit ji obyvatelstvu. Obě strany občanské války totiž odstřelují nemocnice. 80 % zdravotnických zařízení muselo být uzavřeno kvůli nedostatku zásob a výpadkům elektřiny. A i přes to, že místní ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo kampaň pro vakcinaci svých spoluobčanů a přes pomoc UNICEF a Lékařů bez hranic a dalších organizací, nelze počítat s výrazným zlepšením, dokud ozbrojený konflikt trvá.

Válečný konflikt se táhne již přes rok, ale nestálá situace v Súdánu se táhne již desítky let. Za současnou krizí stojí dvě strany soupeřící o moc - Jednotky rychlé podpory pod vedením Mohameda Hamdama Dagala a súdánská armáda vedená generálem Abdelem Fattahem al-Burhanem. Dle dat OSN k 18.11. válka vyhnala ze svých domovů téměř 12 milionů lidí. Egypt, Čad, Jižní Súdán a Libye hlásí více než stovky tisíc uprchlíků od začátku konfliktu a konec války je v nedohlednu. Ani rezoluce Rady bezpečnosti OSN o odsouzení konfliktu, ochraně civilistů a následném příměří neprošla.

Návrh vetovalo Rusko, které na válce profituje a které donedávna prokazatelně financovalo obě strany konfliktu výměnou za možnost těžby nerostného bohatství Súdánu. Se zbrojením pro válku by dle informací Spojených států, OSN a analytiků Middle East Eye měly přispívat také Spojené arabské emiráty, které taktéž využívají válku k těžbě nerostných surovin.

Zobrazeno 45 krát
Naposledy upraveno: ne., 1. prosinec 2024 21:57
Pro psaní komentářů se přihlaste