Hladomor byl potvrzen již v srpnu letošního roku v táboře Zamzam. K táboru denně míří další a další uprchlíci z válečných zón, ale právě v Zamzamu musela být pomoc zastavena. „Až 97 % súdánského obyvatelstva v různé míře trpí nedostatkem potravin, kvůli oběma stranám konfliktu, ktréí užívají taktiky hladovění vůči svému 25 miliónovému obyvatelstvu,“ tvrdí experti OSN.
Hladovění není jedinou nedobrou okolností v Súdánu. Po vydatném dešti a záplavách se kontaminovala voda a tím se zvýšilo riziko infekce. V současné době je podle súdánského ministerstva zdravotnictví (dle dat z 15.11.) 24 604 případů cholery, která se vyznačuje průjmy, zvracením a postupnou zchváceností, někdy i horečkami. Během několika dnů dochází až k selhání organismu. A takových případů je v Súdánu na 699 a počty nakažených i zemřelých se nadále zvyšují.
Kromě toho se v Súdánu rozšiřuje i horečka dengue. Podle posledních zpráv z 28. října jsou případy horečky evidovány ve městech Kassala a Chartúm s počtem 4 544 nakažených a 12 zemřelých. I zde lze očekávat, že od poslední zprávy počty vzrostly. Horečka dengue je zpočátku obyčejnou horečkou s kožní vyrážkou, ale po pár dnech přeroste ve velice bolestivé onemocnění, které může způsobit krvácení, snížení hladiny krevních destiček nebo krevního tlaku a tím dochází v nejhorším případě až ke smrti. Se zvýšením rizika infekce a nedostatečnou hygienickou situací se zvýšil i výskyt žloutenky nebo onemocnění covid-19.
Jak na choleru, tak na horečku dengue se lze očkovat, nicméně v súdánských podmínkách je velice obtížné potřebnou pomoc a vakcinaci obstarat a doručit ji obyvatelstvu. Obě strany občanské války totiž odstřelují nemocnice. 80 % zdravotnických zařízení muselo být uzavřeno kvůli nedostatku zásob a výpadkům elektřiny. A i přes to, že místní ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo kampaň pro vakcinaci svých spoluobčanů a přes pomoc UNICEF a Lékařů bez hranic a dalších organizací, nelze počítat s výrazným zlepšením, dokud ozbrojený konflikt trvá.
Válečný konflikt se táhne již přes rok, ale nestálá situace v Súdánu se táhne již desítky let. Za současnou krizí stojí dvě strany soupeřící o moc - Jednotky rychlé podpory pod vedením Mohameda Hamdama Dagala a súdánská armáda vedená generálem Abdelem Fattahem al-Burhanem. Dle dat OSN k 18.11. válka vyhnala ze svých domovů téměř 12 milionů lidí. Egypt, Čad, Jižní Súdán a Libye hlásí více než stovky tisíc uprchlíků od začátku konfliktu a konec války je v nedohlednu. Ani rezoluce Rady bezpečnosti OSN o odsouzení konfliktu, ochraně civilistů a následném příměří neprošla.
Návrh vetovalo Rusko, které na válce profituje a které donedávna prokazatelně financovalo obě strany konfliktu výměnou za možnost těžby nerostného bohatství Súdánu. Se zbrojením pro válku by dle informací Spojených států, OSN a analytiků Middle East Eye měly přispívat také Spojené arabské emiráty, které taktéž využívají válku k těžbě nerostných surovin.