čt., 9. prosinec 2021 09:58

Trpaslík mezi hokejovými giganty. Jak to s Čínou na ZOH 2022 dopadne?

Hokejový klub China Golden Dragon Hokejový klub China Golden Dragon Zdroj: Uživatel kozel83 z Rajče.cz
I když se hokej pomalu dostává i do Číny, tak to na olympiádu asi ještě nebude. Vedou se i spekulace o vyřazení Číny z hokejového turnaje, i přes to, že je pořadatelem. Ani vedení IIHF ji nevěří. Rozepře s jinými kluby rozhodly o podmínkách turnaje. Žádní američané s čínským občanstvím, Čína si zahraje jen s hráči z ligy.

Zatímco se všechny celky pyšní hvězdnými hráči, tak Čína nastoupí s hráči bez kvalit. Nad účastí Číny na olympiádě tak každý kroutí očima. Problém spočívá v tom, že by se normálně nedokázala probojovat na olympiádu. Jakožto pořadatel her byli nasazeni proti Kanadě, USA a Německu, které poslední roky stíhá držet krok s giganty a dere se na špičku. Tento fakt v lidech vyvolává pocit hokejové exhibice, což dle mnohých na olympiádu nepatří. Došlo k rozporům mezi čínským hokejovým svazem a klubem z Kunlunu. To má pro turnaj následek. Zákaz naturalizovaných cizinců.

řed čtyřmi lety dostala výjimku Jižní Korea, když si mohla dopsat na soupisku Kanaďany či Američany. Stejný postup zvolila federace IIHF i pro turnaj v Pekingu. Jenže hádka s Kunlunem tomu nepomohla, a tak se spekuluje, že Čína půjde do turnaje pouze s hráči z domácí soutěže. Šéf IIHF Luc Tardiff prohlásil, že nevylučuje odhlášení Číny z turnaje. „Sledovat, jak nějaký tým prohrává 15:0 nikomu neprospěje. Ani Číně, ani hokeji.“, dodal šéf IIHF k situaci.

Dalším problémem je, že hokejisté Číny od roku 2019 neodehráli soutěžní zápas a teď mají nastoupit proti hvězdám světového hokeje? Hrozí trapas. Čína je sice na 33. místě na žebříčku IIHF, ale i tak se před jsou před nimi země jako Španělsko nebo Srbsko. K tomu netřeba dalšího komentáře. Číně se snaží dostat do podvědomí hokej i svět. V roce 2017 se stal tváří klubové kampaně Bostonu David Pastrňák, který učil malé i velké nadšence hokejovým základům. V Pekingu a v Šanghai se odehrála i přátelská utkání velikánů z NHL. Takhle se snaží zámořské kluby expandovat do Číny, kde je velký fanouškovský potenciál.

Zobrazeno 225 krát
Naposledy upraveno: čt., 9. prosinec 2021 11:51
Pro psaní komentářů se přihlaste