Zatímco se všechny celky pyšní hvězdnými hráči, tak Čína nastoupí s hráči bez kvalit. Nad účastí Číny na olympiádě tak každý kroutí očima. Problém spočívá v tom, že by se normálně nedokázala probojovat na olympiádu. Jakožto pořadatel her byli nasazeni proti Kanadě, USA a Německu, které poslední roky stíhá držet krok s giganty a dere se na špičku. Tento fakt v lidech vyvolává pocit hokejové exhibice, což dle mnohých na olympiádu nepatří. Došlo k rozporům mezi čínským hokejovým svazem a klubem z Kunlunu. To má pro turnaj následek. Zákaz naturalizovaných cizinců.
řed čtyřmi lety dostala výjimku Jižní Korea, když si mohla dopsat na soupisku Kanaďany či Američany. Stejný postup zvolila federace IIHF i pro turnaj v Pekingu. Jenže hádka s Kunlunem tomu nepomohla, a tak se spekuluje, že Čína půjde do turnaje pouze s hráči z domácí soutěže. Šéf IIHF Luc Tardiff prohlásil, že nevylučuje odhlášení Číny z turnaje. „Sledovat, jak nějaký tým prohrává 15:0 nikomu neprospěje. Ani Číně, ani hokeji.“, dodal šéf IIHF k situaci.
Dalším problémem je, že hokejisté Číny od roku 2019 neodehráli soutěžní zápas a teď mají nastoupit proti hvězdám světového hokeje? Hrozí trapas. Čína je sice na 33. místě na žebříčku IIHF, ale i tak se před jsou před nimi země jako Španělsko nebo Srbsko. K tomu netřeba dalšího komentáře. Číně se snaží dostat do podvědomí hokej i svět. V roce 2017 se stal tváří klubové kampaně Bostonu David Pastrňák, který učil malé i velké nadšence hokejovým základům. V Pekingu a v Šanghai se odehrála i přátelská utkání velikánů z NHL. Takhle se snaží zámořské kluby expandovat do Číny, kde je velký fanouškovský potenciál.