Na začátek je důležité říct, že v Tyflocentrech se setkávají lidé s různými úrovněmi postižení, lidé úplně nevidomí i slabozrací, lidé, kteří se takto narodili i ti, kteří k slepotě byli odsouzeni až během života. Je pozitivní už jen to, že si při kontaktu mezi sebou mohou předávat zkušenosti, sdílet podobné problémy a navzájem se motivovat je co nejlépe zvládat.
Kromě sociálního zázemí poskytují Tyflocentra spoustu užitečných služeb. Je to například odborné poradenství, kdy zaměstnanci radí postiženým jak v problematických životních situacích, tak třeba poskytují informace sociálně a pracovněprávní nebo doporučují elektronické kompenzační pomůcky, které mohou nevidomým ulehčit orientaci, pohyblivost a tak podobně.
Dalšími jsou tzv. sociálně aktivizační služby, mezi něž patří speciální programy, které zpřístupňují nevidomým práci s počítači a hlavně rozličné vzdělávací, volnočasové a sportovní aktivity. Pořádají rehabilitační pobyty a výlety, konkrétně si nevidomí mohou vyzkoušet řídit auto nebo jezdit na tandemových kolech, které pilotují dobrovolníci bez zrakových potíží.
Velikým problémem pro člověka bez zraku je získat práci a i v tomhle směru se v TyfloCentru snaží pomáhat. Týká se to orientace na trhu, ale i samotného nácviku a rozvíjení schopností, které mohou šanci na uplatnění zvýšit.
Tyflocentrum , o.p.s. (obecně prospěšná společnost) pomáhá nevidomým k nezávislosti a ta jim zase dodává sebevědomí, které je k životu bez zraku bezesporu potřeba.