st., 13. listopad 2024 17:34

Úplný zákaz sociálních sítí mladistvým do 16 let. Austrálie se chce vyvarovat depresím

Síla sociálních sítí. Děti a mladiství kvůli nim více trpí depresemi, říká Albanese Síla sociálních sítí. Děti a mladiství kvůli nim více trpí depresemi, říká Albanese Zdroj: Pixabay
Australská vláda plánuje vydat zákon, který zakáže na území Austrálie používání sociálních sítí dětem a mladistvým do 16 let. Oznámil tak ve čtvrtek premiér Anthony Albanese, chce tím ochránit dospívající před nereálným představám o životě, které jsou jim na sociálních sítích podsouvány, a také tak chce zabránit zvyšujícímu se počtu depresivních mladistvých.

Zmíněný zákon nabude platnosti po schválení parlamentem za dvanáct měsíců a bude se vztahovat na platformy, jako jsou Instagram, Facebook, TikTok, X a YouTube. Provozovatelé platforem budou muset zabezpečit kontrolu věku uživatelů. Jaké postihy budou za nedodržení hrozit se stále neví. Schválením tohoto zákona se stane Austrálie nejpřísnějším státem, co se řešení závislosti na sociálních sítí týče. V ostatních státech světa záleží na souhlasu a pravidlech rodičů, to v Austrálii nebude možné. Australská ministryně komunikace Michelle Rowlandová přirovnává zákon k zákazu prodeje alkoholu osobám mladších 18 let.

„Do doby sociálních sítí jsem se narodila a je to pro mě přirozené prostředí. Upřímně si nedokážu podobný zákon u nás představit,“ říká patnáctiletá středoškolačka Ashley de Man a dodává: „Instagram je pro mě prostředek ke komunikaci s přáteli, takže tam by mi omezení hodně vadilo. Brala bych, kdyby se zákon vztahoval pro lidi mladší čtrnácti nebo třinácti let, tam vidím ta možná rizika. Avšak zákaz do šestnácti let mi přijde příliš.“

Negativně se k myšlence zákonného zákazu staví například i Jaroslava Vítová, učitelka na základní škole Lhota v Červeném Kostelci. Jak sama říká: „Zakázané ovoce nejvíc chutná“. Podle ní by si nezletilí našli způsob, jak si přístup k sociálním sítím obstarat, stejně jako je tomu i s alkoholem a cigaretami. Cestu vidí spíše v edukaci. „Moc bych doporučovala edukovat nejen děti, ale i dospělé o nástrahách, a především bezpečném chování v internetovém světě. Je potřeba veřejnost informovat, učit a seznamovat se světem internetu, a to obzvláště v době rychlého rozvoje umělé inteligence. Stejně jako se všichni učíme slušnému chování nebo pravidlům silničního provozu, měli bychom se učit i o bezpečném používání sociálních sítí.“

Evropská Unie nezůstává za Austrálií pozadu. Neplánuje být sice natolik přísná, ale chce do příštího roku uvést v platnosti kodex, který bude požadovat větší ochranu dětí a mladistvých na sociálních sítí. Vyžadovala by po velkých provozovatelích sociálních sítí, aby byl přísněji hlídán vstup mladistvých na jejich platformy a ke konzumaci jejich obsahu. Za nedodržení hrozí platformám vysokými pokutami.

Zobrazeno 145 krát
Naposledy upraveno: út., 19. listopad 2024 13:14
Pro psaní komentářů se přihlaste