Finálové kolo série Longines Global Champions Tour se v O2 aréně Praha odehrálo již třetím rokem, letos se jej fanoušci parkurového skákání po zrušení loňského ročníku opět dočkali. Ve dnech 18.11. - 22.11.2021 byli k vidění ti nejlepší jezdci s 240 elitními parkurovými koňmi z 24 zemí světa. V průběhu čtyř dnů se v bohatém programu střídaly jak tři kola skupinové soutěže Global Champions League s obtížností GP (výška překážek 160 cm), tak i soutěže jednotlivců, zde začínaly překážky na obtížnosti S** (výška 130 cm). Neméně zajímavé byly i výhry v celkové hodnotě 25,9 milionů eur.
Nejlepší povrch, nejlepší stavitel a originální design
Pro správnou přípravu kolbiště je nejdůležitější jeho podklad, ve většině případů je používán písek. Ten však nesmí být ani příliš sypký, ani příliš mokrý, jelikož by koním mohl bránit ve správném odrazu a doskoku. Pořadatelé Prague PlayOffs však nenechali nic náhodě a speciální povrch jejich kolbiště si nechali dovézt až z Německa. Již týden před zahájením závodů shromažďovali před O2 arénou obrovské množství speciálního písku s geotextilií, která do sebe vsákne vlhkost, ale zároveň drží perfektně u sebe a vytváří tak pro koně velmi komfortní povrch. Tento speciální písek poté rozvezli na hlavní kolbiště i opracoviště. Kvalitní povrch však nestačí, je třeba jej několikrát denně upravovat. Úpravy probíhají vždy i během soutěže, standartně v polovině, kdy jsou již před skoky značné prohlubně od odrazů kopyt, které by mohly dalším koním způsobit problémy při odrazu nebo doskoku.
Kolbiště však vypadalo každý den naprosto odlišně. O to se postarali pořadatelé, kteří vymysleli rozmanitý a tematický design překážek, nechyběl ani Karlův most, Pražský orloj nebo Muchovy obrazy. Největším oříškem byla pro mnohé startující dvojice překážka s motivem české vlajky, kterou lemovaly motivy mincí.
O bezpečnou, avšak složitou trať parkurů se postaral světoznámý stavitel Uliano Vezziani. Jeho trať měla prověřit jezdce a koně v technice i umění zachovat chladnou hlavu.
Nudit se rozhodně nebudete
Přestože mohou znít parkurové závody jako nepříliš atraktivní program, pokud se nepohybujete v jezdeckém prostředí, nenechte se zmást. PlayOffs je opravdu nezapomenutelný zážitek díky nejrůznějším doprovodným programům. Letos jsme mohli zhlédnout akrobatickou show na hrazdách, kaskadérské vystoupení na koních, koňský basketball nebo soutěž spřežení. Mimo jiné po areálu O2 arény neustále pobíhají plyšoví lvíčci – maskoti týmu Prague Lions, se kterými se můžete nechat vyfotit ve fotokoutku. O zábavu dětí bylo letos postaráno také skvěle – partner akce Schleich připravil pro děti hrací zónu, kde si mohly hrát s oblíbenými modely koníků, nebo vybarvovat nástěnné omalovánky.
Skupinová soutěž nalákala fanoušky
Čeští fanoušci si bez pochyby přišli na své při skupinové soutěži Global Champions League, kam se probojovalo 16 nejlepších týmů z celého světa včetně domácího týmu Prague Lions. Právě Prague Lions se úspěšně probojovali čtvrtečním čtvrtfinále, kdy skončili 8. z 16 týmů s výsledkem 14 trestných bodů. Přestože se jim podařilo postup do semifinále vybojovat, nevypadal průběh soutěže vůbec dobře. Český tým reprezentovali Jur Vrieling, Niels Bruynseels a Anna Kellnerová, která se svým valachem Silverstonem G dokonce rozlomila bariéru na překážce s motivem Karlova mostu. Celkový výsledek ale naštěstí na postup stačil.
V pátečním finále nastoupil tým Prague Lions jako první v pořadí ve složení Jur Vrieling, Sergio Álvarez Moya a Anna Kellnerová, která tentokrát se svojí klisnou Catch Me If You Can Old bohužel začala parkur chybou hned na první překážce. Celkem nasbíral tým 26 trestných bodů, což na postup do finále již nestačilo. Prague Lions skončili 7. z 12 týmu, tzn. na první nepostupující pozici stejně, jako před dvěma lety. Nedělní vítězství nakonec obhájil tým London Knights. Vítězný tým si rozdělí výhru 1,2 milionu eur (30,5 milionu korun).
Česká hymna a dojemné rozloučení
Přes neúspěch Prague Lions ve skupinové soutěži mohli fanoušci oslavovat úspěchy českých reprezentantů v soutěžích jednotlivců. Ve čtvrtek si v rámcové parkurové soutěži obtížnosti T** (výška překážek 150 cm) dojel pro vítězství olympionik Aleš Opatrný s koněm Forewer. Velkým úspěchem byla také výhra páteční soutěže ST** (výška překážek 140 cm) Terezy Svobodové s její klisnou Britania. Další úspěch zaznamenala Tereza Svobodová v neděli, kdy s klisnou Britania opět zvítězily v soutěži ST* (výška překážek 135 cm). Nesmíme zapomenout ani na dechberoucí vítězný parkur v podání Jana Štětiny s jeho hřebcem Gylordem v sobotní soutěži T* (výška překážek 145 cm). Česká hymna tak zazněla v průběhu dní hned čtyřikrát.
Avšak nejdojemnějším momentem bylo sobotní rozloučení 17letého hřebce Cento Lano se sportovní kariérou. Naposledy se společně dvojice Ondřej Zvára a Cento Lano předvedla v kolbišti. Úspěšný hřebec si tak symbolicky zacválal před zraky diváků a za mohutných ovací odcválal vstříc zaslouženému sportovnímu důchodu. Dobrou zprávou je, že Cento Lano bude v následujících letech působit v plemenitbě a můžeme se těšit na jeho talentované potomky.
Úspěch věnovaný zesnulému Kellnerovi
V soutěži jednotlivců s názvem SUPER GRAND PRIX CSI 5* (výška skoků 155-165 cm) zvítězil Švédský reprezentant Henrick von Eckermann, který o 2 sekundy porazil Španěla Segia Álvareze Moya. Dojatý Moya, který v týmové soutěži reprezentuje domácí Prague Lions svoji výhru věnoval i Petru Kellnerovi, otci Anny Kellnerové, který letos tragicky zemřel. „Tento rok je pro mě velmi těžký, na jeho začátku jsem ztratil otce. A potom také moje týmová kolegyně Anna přišla o svého otce Petra Kellnera. Rád bych jim oběma dnešní úspěch věnoval,“ řekl Moya při dekorování.
Na návrat Prague PlayOffs se můžeme těšit opět v příštím roce a pevně věřím, že bude následující ročník nejméně stejně vydařený, jako tento. A doufejme, že i s postupem Prague Lions do finále.