út., 31. leden 2023 12:44

Viditelnost za peníze nebo hromadná amnestie. Jak se (ne)vyznat v Muskově Twitteru

Bůh to žádá, Musk tak koná Bůh to žádá, Musk tak koná Zdroj: Koláž autor
Zhruba před třemi měsíci se rozhodl miliardář Elon Musk, že koupí Twitter. Zda tak udělal proto, že ho opustila žena, z vlastního politického přesvědčení, nebo protože nevěděl co se čtyřiceti miliardami dolarů, nikdo neví. Twitter pod jeho vedením ale prošel několika zásadními změnami.

Twitter blue zaplatí slávu komukoliv
Tou nejzásadnější změnou je systém odebírání takzvaného Twitter Blue. Ve své podstatě jde o funkcionalitu, kterou mohly získat veřejně známé osoby – modrá fajfka. Na sítích je někdy těžké rozpoznat, zda jde opravdu o autentickou osobu, ke které účet odkazuje. Když si někdo založí falešný účet se stejným profilovým obrázkem a jménem a jediné co je jiné je tzv „handle“, neboli jméno za jménem, spoustu lidí se může lehce chytit na udičku trollům.

Právě modrá fajfka sloužila jako takový certifikát pravosti. To se všechno změnilo po příchodu Muska. Ten jako správný korporátní magnát, toužící po ještě větším zisku, vymyslel metodu, jak si předplatit fajfku i pro běžné Franty uživatele. Za osm dolarů měsíčně můžou mít uživatelé hezké modré kolečko spolu s několika dalšími výhodami, které nejsou moc podstatné.

Jedna však stojí za zmínku, a sice přednost odpovědi ve vláknech. Dříve se odpovědi pod vlákny zobrazovaly podle relevance uživatele, což určovala fajfka společně s počtem sledujících účtu. Dnes se zobrazují jako první odpovědi lidí, kteří mají Twitter blue. Může se tak stát, že nejlajkovanější komentář pod tweetem bude mít člověk, jehož poznámka třeba není ani k věci.

Celou situaci alespoň zčásti zachránil update, který začal ukazovat jako první odpovědi lidí, které má uživatel ve sledování. Celý systém předplatného tak neznamená nic moc pro běžného uživatele. Spíše se jedná o další monetizační prvek pro samotnou společnost Twitter. Ta má z nového doplňku peníze. Musk se hájí tím, že nová funkce slouží k zamezení aktivit botů.

Zrovna boti jsou pro Muska jako takové strašidlo pod postelí. Vždycky se na ně vymluví, když něco nejde podle plánu. Hlavně pokud dá do rukou twitterového lidu anketu, která má určit tak zásadní věc, jako je jeho odstup z čela Twitteru. Pak jsou boti viník číslo jedna, pokud nejdou výsledky jeho směrem.

Obnovování zabanovaných účtů nezlepší svobodu slova
Podobně jako americká vláda ve filmu Suicide squad, vypustil Musk zpět na Twitter účty, které byly z Twitteru odejity. Také podobně jako ve filmu se to s některými z nich zvrtlo. Nápad si samozřejmě nechal schválit ve veřejné anketě, protože podle něj chce plnit vůli lidu podle jeho oblíbeného špatně vyloženého latinského sousloví Vox populi, vox dei.

Obnovil téměř šedesát tisíc účtů, které Twitter v minulosti zabanoval a chtěl tak začít své vedení platformy s čistým štítem. Za krok vedle se dá toto považovat z prostého důvodu. Účty, které dostaly ban, ho dostaly z nějakého důvodu. Twitter jako korporace neměl nikdy moc přísná pravidla pro používání. Nijak se nelišil například od Facebooku, tumblru nebo Youtube. Nejčastějším porušením komunitních pravidel byly nenávistné komentáře vůči minoritám. Za to byl například zabanován konzervativní autor Jordan Peterson, nebo krajně pravicová satirická stránka Babylon Bee.

Oba tyto účty dostaly ban na základě nenávistných komentářů ke trans komunitě. Aby ovšem Musk ukázal, že skutečně na politickém spektru stojí „uprostřed“, obnovil účet i například Kathy Griffin. Jen v jejím případě se ban netýkal tak úplně nenávistných komentářů vůči některé z menšin. Griffin dostala ban na základě imitace účtu Muska, který si jako správný advokát svobody slova nemohl tento druh satiry nechat líbit a ukázat, že sranda je fajn, když není na můj účet. Nedá se tak říct, že by obnovování některých účtů pomohlo svobodě slova, ale spíše se ukazuje, jak se Elonu Muskovi ten politický střed vzdaluje čím dál více, při jeho cestě doprava.

Za zmínku stojí i pokus o obnovení účtu bývalého prezidenta Donalda Trumpa. I na ten si Musk nechal udělat anketu, jako by nebyl sám rozhodnutý už dávno před ní. Trump ovšem považuje už dlouhou dobu Twitter za rodiště liberálních názorů a po jeho banu tak přešel na konzervativní Truth Social, kde má silnou základnu a na Twitter se tak odmítl vrátit i přes pozitivní výsledky ankety. Nikdo nemůže mít všechno a tak ani jeden z nejbohatších mužů světa nebude mít svého oblíbeného prezidenta na jeho vlastní sociální síti.

Twitter dbá na udržení soukromí
„Když někdo sdílí přímou lokaci jiného jedince na Twitteru, je tím zvýšený risk fyzického poškození. Do budoucna budeme odstraňovat tweety, které sdílí tyto informace a účty provozované za tímto účelem.“
To jsou slova hlavního Twitta potom, co jeho Teslu stopoval údajný stalker. V autě nebyl ale Musk, nýbrž jeho syn. Za takovýmto účelem je naprosto v pořádku zavést novou politiku, týkající se sdílení polohy ostatních.

Musk ovšem udělal krok vedle. Zabanoval totiž profil Elonjet, satirický účet dedikovaný sdílení informací o poloze jeho soukromého tryskáče. Samotný ban tohoto účtu by problém nebyl, je to přesně v souladu s vyzněním nové Twitterové politiky, to by ale nesměla být poloha Muskova tryskáče veřejným tajemstvím. Údaje o jeho tryskáči si mohou lidé najít volně na internetu. Díky tomuto argumentu pak Musk Elonjet na Twitter vrátil.

Žádné zmínky o jiných platformách
Když se Elon Musk dozvěděl, že se dají na Twitteru sdílet odkazy na všechno, což zahrnuje i jiné platformy, začal jednat. Rozhodl se že zabanuje odkazy na jakékoliv sociální sítě soutěžícími s Twitterem. Samotná implementace mu vydržela jen několik hodin. Kvůli velké nevoli twitterového osazenstva byl nucen zákaz zrušit.

Zajímavé ovšem je, že v prvním plánu chtěl Musk zabanovat odkazy na sociální sítě jako Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr a Post. Jedny z největších sociálních sítí vynechal – a sice TikTok a Youtube. Proč? Pravděpodobně viděl v těch prve zmíněných potenciální kandidáty pro uživatele, kteří by se rozhodli přejít z Twitteru na jinou platformu.

Společnost Meta, která vlastní Instagram i Facebook nemá Musk v lásce a Nostr je zase oblíbená síť zakladatele Twitteru Jacka Doresyho. Motivem tedy pravděpodobně byla i zášť, což není u Muska nic neobvyklého.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí
Jak je vidět, spousta Muskova vizí končí jen na papíře a větší změny na Twitteru nejsou tolik vidět. To je možná pro běžné uživatele dobře. Ve firmě to ale tak růžové není. Nejprve Musk propustil zaměstnance, kteří jako jediní znali kód k programování Twitteru. Ty následně žalostně prosil o radu. Dalším problémem pro Twitter je mizení inzerentů, kteří nesouhlasí se stylem vedení platformy, a tak hromadně z platformy odcházejí.

Kam bude platforma směřovat se zatím říct nedá. Možná Musk odstoupí, možná Twitter prodá. Napětí okolo všech jeho nápadů ale postupně upadá, což může znamenat pomalé navracení platformy do starých kolejí.

Zobrazeno 620 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Pro psaní komentářů se přihlaste