st., 7. listopad 2018 16:12

Maniac aneb Nevíme nic, teď jste v obraze

Maniac Maniac Zdroj: imdb.com
Jeden z nejočekávanějších seriálů, který Netflix vydal v září, je pro někoho zklamáním, pro někoho příjemným překvapením. Na ČSFD získal Maniac 78%. 

Je těžké hodnotit takovýhle seriál po pilotním dílu, protože se z něj vlastně pořádně nikdo nic nedozví. Pilot začíná vyprávěním o vzniku vesmíru a života, které celé končí větou, že právě toto je výzkum, na který se vypravěč zaměřuje. Jste zmatení? Jistě, protože problémem je, že nikdo neřekl, o jaký výzkum se jedná. 

Celý děj seriálu se odehrává v čase někde mezi minulostí, přítomností a budoucností - oblečení je dnešní, lidé mají různé moderní a nadčasové vymoženosti, ale technika jako třeba počítače je zastaralá. Atmosféra je celkem ponurá. K ní přispívá i hlavní hrdina Owen, očividně psychicky nemocný člověk, který se svou nemocí ale vlastně nic moc nedělá. Jeho nemoc ale není zcela jistá, protože by dost možná mohl mít spíš dar než nemoc. Neustále se mu zjevuje dvojník jeho bratra, který mu opakuje, že právě Owen je ten, kdo zachrání svět. Před čím ale neřekne. Hlavní hrdina se jeví nespokojeně, zadušeně a v jakési neustálé bolesti, utíká před něčím, co ho honí, ale zároveň je neschopný sám sobě pomoct. V seriálu ale vystupují dvě hlavní postavy a tou druhou je žena, Annie. Její jméno je známé pouze z popisů seriálu, v prvním díle ji jménem nikdo neoslovuje. Annie je energická, výbušná a nebere si servítky. Zastává roli kontaktu pro Owena. I ona před něčím utíká, proto se oba hrdinové stávají součástí projektu, který by mohl pomoci lidstu. S čím se lidstvo potýká? S čím potřebuje pomoct? A před čím potřebuje svět zachránit? To jsou otázky, na které nikdo neodpoví. 

Do hlavních rolí obsadil režisér Cary Fukunaga skvělé herce, totiž Jonaha Hilla (Owen) a Emmu Stone (Annie). Jonah Hill působí až moc věrohodně, jako by vážně stál proti psychické nemoci. Je smutný, tichý, snaží se být neviditelný. Vypadá zcela rozloženě a ztraceně. Emma Stone je na druhou stranu velmi energická. V další minutě se ale chová klidně, vystupuje rozvážně a není tolik chladná. 

I přesto, že z traileru, který vypadá výborně, můžete získat pocit, že tušíte, o čem psychologické drama s prvky komedie bude, po shlédnutí pilotního dílu ve vás zůstává spíše jen hodně otázek a částečné zmatení. Každá věc v pilotním díle totiž navozuje novou otázku, na kterou nikde nejsou žádné odpovědi. Vzhledem k tomu, že Netflix vydal celou první sérii najednou, není pilotní díl něco, co by mělo diváky od sledování odradit. Maniac bude velkým překvapením, něčím novým - jak ve vnitřním vývoji postav, tak i ve vývoji dějové linie a časoprostoru.

Zobrazeno 1001 krát
Naposledy upraveno: út., 13. listopad 2018 20:19
Pro psaní komentářů se přihlaste