Projekt financován polským Ministerstvem zahraničních věcí se skládal ze dvou fází.
V první etapě (v květnu) jsme jeli my z České republiky do Vratislavi a v rámci druhé části (v červnu) přijeli naši kolegové a kamarádi z Polska k nám do Olomouce. Navštívili jsme spoustu zajímavých míst, která se stala zdrojem pro naše výstupy – nafotili jsme stovky fotek, vytvořili audio a video nahrávky a psali jsme články a to vše za pomoci zkušených žurnalistů (např. Roman Staněk, Petr Protivánek, Michał Kował, Jędrzej Morawiecki a další) .
A právě proto se uskutečnil projekt Meeting neighbors, který nás měl naučit, jak se vyhnout stereotypnímu zobrazování Romů v českých a polských médiích. Cílem projektu bylo nás naučit jak vnímat Romy a jak je nestereotypně zobrazovat v médiích – a to tím, že jsme je měli možnost navštívit přímo v jejich domovech. Když jsme se spolu s ostatními přihlašovali do tohoto projektu, myslím, že jsme netušili, jak těžká práce nás čeká – měli jsme informovat o Romech – o těch žijících ve špatných životních podmínkách a všeobecné averzi vůči nim.
Série workshopů a seminářů nebyla zaměřena jen na práci žurnalisty, ale zejména na hlavní téma celého projektu – sociální problematiku a diskriminaci. Než jsme ale mohli vyrazit do terénu a začít pracovat na svých článcích a reportážích, museli jsme absolvovat řadu seminářů. Jedním z nejzajímavějších a zároveň nejnáročnějších byl celodenní anti-diskriminační workshop, který nám přiblížil diskriminaci Romů a jejich stereotypní zobrazování nejen v médiích.
Poté, co jsme zvládli teoretickou část, nám nic nebránilo v tom vrhnout se na praxi. Rozdělili jsme se na čtyři čtyřčlenné mezinárodní skupiny a pracovali jsme pod dohledem zkušených polských a českých novinářů na vlastních reportážích a rozhovorech. V průběhu více než dvoutýdenního programu jsme fotili, učili se psát a točit reportáže. Veškeré naše výstupy jsou zveřejněny na webových stránkách projektu metneb.wordpress.com.
Měli jsme možnost nahlédnout do života a soukromí lidí od polského Brochòwa až po Vsetín a Přerov, kde jsme se setkali se s Romy, na které byl projekt zaměřen. Na jednu stranu jsme měli jsme možnost s nimi natáčet rozhovory, fotit je. Ale na stranu druhou nebylo lehké kontaktovat je, protože byli velmi uzavření (problémové byly zejména okamžiky, když jsme s nimi měli natáčet rozhovory, protože jakmile jsme se objevili s mikrofonem a kamerou, nikdo s námi nechtěl mluvit). Právě obavy a strach Romů z médií byly hlavním důvodem, proč byla práce v terénu náročná.
Co na projekt říkají zúčastnění?
Student žurnalistiky UP Olomouc Adam Kolasa: „Pro mně osobně to byla úžasná zkušenost. Tím myslím nejen novinářskou praxi, ale také možnost poznat nové lidi, krásné město a podobně. V tomto ohledu projekt naplnil má očekávání a dá se říci, že jsem byl velmi spokojený s jeho průběhem.“ A student žurnalistiky University Wrocław Grzegorz Frąc: „Projekt byl nejen příležitostí k rozvoji konkrétních dovedností, kterými jsou rozhovory s lidmi a shromažďování informací, ale také možnost setkat se se zajímavými lidmi, našimi sousedy. Mám na mysli český národ a Romy.“
Na závěr bych dodala, že jde o opravdu cennou zkušenost, díky které jsme se naučili pracovat v terénu a navíc s lidmi, kteří nemají k médiím právě důvěru a vřelý vztah.
Fotozdroj: Člověk v tísni