so., 19. listopad 2016 12:36

Zdravý stres nebo spíše stresová porucha? Pro jistotu berte prášky.

Hledání východiska z deprese Hledání východiska z deprese Zdroj: Eliška Kordulová
Člověk v dnešní době neví, na čem je, než mu to někdo jiný řekne. Buď mu je nařízeno brát prášky, aby se cítil lépe, nebo je mu doporučeno vypořádat se se situací po svém. Vždyť východisko nebude daleko. Jenže jak z toho všeho ven? Problémy se hromadí a povinností neubývá. Od mladého člověka se dnes očekávají někdy až nadlidské výkony, a ne každý je schopný se s tím vypořádat. Alespoň ne nějakým zdravým způsobem. S novou dobou přichází i nové výzvy, které naši rodiče a prarodiče řešit nemuseli. Měli svých problémů dost, a přece by se jen stěží vyrovnávali s některými povinnostmi, které s sebou dnešní doba přináší.

Někdy je slovy složité vyjádřit, co člověk právě prožívá. Občas nesplňujete kritéria tabulek a je s vámi jednáno jako se zvláštním případem. Přitom duševních onemocnění přibývá, a to zvláště u žen. Mudr. Jakub Albrecht, který se touto problematikou zabývá, pro portál Patalie.cz uvádí: „Na psychiatrických odděleních je ošetřeno o 50 % více žen než mužů. (…) Důvodů může být celá řada a není možné je zobecňovat. Ženy mohou být obecně emočně labilnější než muži, kteří si někdy problémové situace tolik nepřipouštějí. Na rozdíl od žen je pak ale zase více „řeší“ alkoholem nebo psychoaktivními látkami, čímž si přivodí jiné zdravotní problémy. Ženám více pomůže se vypovídat.“

Řešení v příručkách? Sport, zdravá výživa, styk s přáteli a nepřipouštět si stres k tělu. Obecné řešení odborníků? Většinou prášky. Popřípadě terapie. V „nejhorších“ případech kombinace obou. Přitom prášků užíváme nadpočet. „Nemůžeme jednoznačně říci, že jsou Češi více depresivní nebo úzkostní. Pouze jsou více léčeni“, uvádí Cyril Höschl, psychiatr a profesor na Univerzitě Karlově. 

Každých sedm let je ve Velké Británii prováděn výzkum známý jako APMS, který má za úkol zajistit statistiky duševních onemocnění veřejnosti. Průzkum se provádí od roku 1993. Přestože se statistiky za rok 2007 a 2014 u některých onemocnění dramaticky neliší, od původního průzkumu z roku 1993 je změna znatelná. Nejnovější průzkum ukázal, že depresí trpí v Anglii, jedné z nejrozvinutějších zemí na světě, zrhuba 2,6% lidí a samotnou úzkostí až 4,7% všech obyvatel. Na denní bázi se s oběma chorobami najednou musí vypořádávat dokonce až 9,7%! Při současné populaci, který v Anglii činí asi 53 milionů obyvatel, je tedy přes 5 milionů z nich postihnuto úzkostí v kombinaci s depresivní poruchou (to je zhruba polovina České republiky!)

Problematiku stresu a duševních onemocnění nedávno zkoumal i známý spisovatel a výherce Pulitzerovy ceny, Charless Duhigg. Ten na jedné ze svých přednášek pořádaných TED-talkem polemizuje nad tím, jak se vnímání duševních nemocí liší po celém světě. Například v hlubinách pralesů, kde žijí lidé neovlivnění dnešní technikou a současnými problémy, nenalezneme skoro žádné příznaky těchto doslova moderních onemocnění. Pouhý náznak deprese byl vypozorovaný u 1 člověka ze sta. Pomáhá tomu pohyb? Určitě. Je ale hodina strávená v tělocvičně na stejné úrovni jako přirozený pohyb během dne? Rozhodně ne. Obecně se tvrdí, že moderní společnost se posunuje kupředu moc rychle. Technika v podstatě předbíhá naši schopnost ji pochopit. Za sto let jsme se posunuli od práce na poli k práci u počítače. K přístroji, který ještě naše prababičky neznaly.

Není však potřeba podléhat panice - stejně tak jako ve škole skončí i ta nejhorší hodina tělocviku, skončí jednou i to nejtěžší období v našem životě. 

 

Zobrazeno 2609 krát
Naposledy upraveno: st., 23. listopad 2016 17:53
Pro psaní komentářů se přihlaste