Historie soutěže Zlatý Ámos
Když před více než třiceti lety Ladislav Hrzal zakládal soutěž Zlatý Amos, jistě by ho ani nenapadlo, jaké oblíbenosti se jednou bude těšit. Na začátky soutěže vzpomíná slovy: „Původně měla být anketa jen doprovodným programem pro návštěvníky jednoho ročníku veletrhu hraček. Ale nějak se nám to v roce 1993 vymklo z rukou a na výzvu rozhlasového pořadu Domino začaly děti přihlašovat své učitele a učitelky bez ohledu na to, zda se pražského veletrhu hraček zúčastní. A byl na světě první ročník Zlatého Ámose. Skromný, bez velkých oslav a darů, bez zájmu tisku, rádia, televize. Ale už s putovní korunou pro vítěze a chutí pustit se do ročníků dalších.“
Od té doby se soutěž stala významnou událostí, která každoročně oceňuje pedagogy za jejich výjimečnou práci. Hlavní cenou je čestný titul Zlatý Ámos, o jehož laureátovi rozhoduje porota. Dalšími kategoriemi jsou Dětský Ámos, Ámos Sympaťák, Média Ámos nebo EKO Ámos.
Průběh soutěže
Soutěž začíná regionálními koly, do kterých žáci nominují své oblíbené učitele. Ti nejlepší z nich se zúčastnili semifinále, které se konalo 4. března v Senátu Parlamentu České republiky. Odhalilo jména těch nejlepších šesti učitelů, kteří se probojovali až do finálního kola o titul Zlatého Amose. Veřejnost ale může ovlivnit hlasování v kategorii Ámos Sympaťák prostřednictvím webových stránek ČT Déčko, a to až do 28. března do 12 hodin. Komu udělit hlas se lidé rozhodnou na základě krátkých videí, ve kterých šestice finalistů odpovídá na otázky typu: „Co Vás na učení baví?“ nebo „Co považujete za svůj největší pedagogický úspěch?“
Cesta do finále
Do Prahy na seminifále přijelo šestnáct vítězů regionálních kol, ve kterých své pedagogy obhajovali jejich žáci. Učitelé museli být vybaveni třemi předměty, které symbolizují jejich vztah se žáky a které jim měly pomoci k postupu do finále. Žáci obhajovali své pedagogy a prezentovali tyto předměty, mezi nimi třeba zážitkový plášť, štít, kliku od dveří nebo fotbalový míč. A proč zrovna tyto předměty? Fotbalový míč symbolizoval sportovní aktivity a týmovou spolupráci, zážitkový plášť kreativní výuku plnou zážitků, klika byla dětmi vybrána na popud otevřenosti a přátelského přístupu a štít měl odrážet ochranu a podporu, kterou jim pedagog poskytuje.
Učitelé byli hodnoceni na základě kreativity, nápaditosti a přesvědčivosti prezentace. Do finále postoupili například Klára Goišová ze ZŠ v Mikulově a Denis Urbanský ze Slezského gymnázia v Opavě.
Tedy přátelé, toto jsem opravdu nečekal
Dominik Simon, vítěz loňského ročníku Zlatého Ámose, vzpomíná na své vítězství následovně: „Lidi často říkají, že to letos nečekali. Tak já jsem to fakt nečekal,“ řekl po korunovaci pedagog obklopený svými jásajícími svěřenci. Slávek Hrzal, ředitel ankety a školský ombudsman, při pohledu na děti obklopující šťastného Simona na pódiu, dodal: „Takových učitelek a učitelů znám hodně. Je skvělé vidět, jak jsou oceňováni za svou práci a jaký mají vliv na své žáky.“
Co nás čeká ve finále?
Kdo se bude titulem Zlatý Amos pyšnit letos, se dozvíme již 28. března 2025. V tento den proběhne finálové kolo v Hotelu Ambassador Zlatá Husa v Praze. Během finále bude šestice nejlepších učitelů prezentovat své pedagogické dovednosti a kreativitu před porotou a publikem. Porota bude složena z odborníků na vzdělávání, zástupců médií a významných osobností. Přítomni budou také zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které soutěž podporuje. A protože jde především o žáky, učitele a jejich vzájemný vztah, finalisty pojedou do Prahy podpořit i jejich třídy.