Realizace:
Úvodní publicistický text: Mladí a politicky angažovaní
Rozhovor: Hnutí ANO nevnímám jako ohrožení pro demokracii, říká předseda Mladých ANO Jiří Till
Story: Lidé o společenských problémech vědí, ale nijak se neangažují. Přitom je jednoduché něco udělat, říká mladý aktivista
Reportáž: Jak mladí komunisté slavili ‚Vítězný únor‘
Ačkoliv si mnozí myslí, že politika je doménou zejména starší generace, o slovo se hlásí i ta mladší – a to mnoha různými způsoby. Ať už se jedná o „pouhé“ stávkující a demonstrující studenty v posledních měsících, mladé lidi vstupující do komunální, krajské i národní politiky nebo členy mládežnických politických organizací, mají jedno společné – rozhodně netrpí politickou apatií a není jim lhostejné veřejné a politické dění.
Růžovou budovu sídla KSČM, z které visí vlaječka s rudou hvězdou, si fotí turisté hovořící anglicky. Nikdo jiný však před budovou není. Je několik minut před desátou hodinou, kdy mají mladí komunisté uvnitř budovy pořádat setkání k připomenutí ‚Vítězného února‘. Z pozvánky, kterou vyvěsili na své facebookové stránce, není ale příliš jasné, jak má setkání probíhat a kdo tam bude vystupovat.
Mladí Češi se zajímají o politické dění nejméně ze všech zemí OECD. Ne všichni ale této apatii podléhají a rozhodnou se zúčastnit veřejného dění z vlastní iniciativy. Nemusí se přitom účastnit aktivní politiky, jak dokazuje student environmentalistiky Áron Tkadleček. Ačkoliv není členem žádné politické strany, podílí se na aktivitách mnoha spolků, které se snaží zlepšit život v Česku ať už na lokální, tak na národní úrovni – zejména v rámci životního prostředí.
(Pozn.: Rozhovor proběhl 10. listopadu 2017.)
Stejně jako spousta politických stran má i ANO svou mládežnickou organizaci, Mladé ANO. Její předseda Jiří Till o ní říká, že prosazuje proevropské cítění i liberalismus. Pro své členy pořádá například spoustu akcí a setkání s politiky. Jací jsou členové této mládežnické organizace a co říká Jiří Till na dosavadní vyjednávání o vládě ze strany ANO nebo na kauzy Andreje Babiše?
Praha - Hlavní představitele našeho státu nenechala chladné dalajlámova návštěva České republiky, ani jeho následné setkání s některými politiky. Prezident Miloš Zeman spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou, předsedou Senátu Milanem Štěchem a předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčekem vydali prohlášení, ve kterém se od těchto setkání distancují.
Jakub Viták se před třemi lety rozhodl, že spojí příjemné s užitečným: hudbu s pomáháním ostatním. To by nebylo tolik zvláštní, kdyby se hudbou nemyslely benefiční koncerty tvrdé metalové hudby. Vznikla tak iniciativa Metal for Hope, která se už třetím rokem rozrůstá a pomáhá všem, kteří to potřebují – třeba dětem s autismem.
Evropa - Lidé v Kyjevě, Moskvě, ale i Lucemburku protestovali za propuštění Nadiji Savčenkové, která je již od roku 2014 držena v Rusku. Tam je obviněna za údajnou vraždu dvou ruských novinářů.
Turecko - Nejčtenějšího opozičního deníku Zaman se v pátek zmocnila vláda. Učinila tak na základě soudního příkazu, podle kterého by současné vedení deníku měli nahradit státní správci. Ještě ten den se před redakcí deníku shromáždily stovky lidí, aby daly najevo svůj nesouhlas.
Moskva - Přesně před rokem byl v centru Moskvy zavražděn Boris Němcov, někdejší vícepremiér Ruska a kritik prezidenta Vladimira Putina. Jeho památku dnes uctily tisíce lidí. Ti se sešli v centru Moskvy. Ruské úřady totiž zakázali, aby se sešli na mostě, kde byl Němcov zastřelen.
Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.