Tadeáš Vaněk

Tadeáš Vaněk

Loňská kontroverzní sezona ve Formuli 1 je již minulostí. Pilot Lewis Hamilton ze stáje Mercedesu utnul debaty o konci kariéry závodního jezdce a vyhlásil opět útok na nejvyšší příčku, kterou se pokusí obhájit nizozemský šampion Max Verstappen. Do nového ročníku si však vedení závodu připravilo nemalé množství změn, na něž si piloti budou nějakou dobu zvykat. Jak si se změnami kromě jezdců poradili i konstruktéři se dozvíme v několika úvodních závodech, během kterých budou stáje stále ladit poslední nedostatky a problémy svých monopostů.
Česká Republika - Očekávaných vyrovnaných sérií mezi týmy bojujících o semifinále se diváci Extraligy ledního hokeje sice na první pohled nedočkali, jenže kromě úvodního zápasu mezi Spartou a Libercem (7:0) skončila většina zápasů rozdílem pouhého jednoho gólu. Třikrát se o vítězi rozhodovalo v prodloužení a jednou jsme viděli nájezdy v podání Mladé Boleslavi a hradeckého Mountfieldu. Liberečtí dokonce sehráli s pražskou Spartou druhý nejdelší zápas v historii soutěže, když se na rozseknutí utkání čekalo do třetího prodloužení, kdy se v čase 103:28 prosadil obránce Tomáš Pavelka, čímž ukončil nejen bohatou kariéru libereckého obránce Ladislava Šmída, ale také letošní působení Bílých Tygrů v play-off.
Dění v tuzemské nejvyšší hokejové lize se přehouplo do vyřazovacích bojů. Pardubické Dynamo se vlivem špatné formy na konci základní části neudrželo v první čtyřce, která zaručovala přímou účast ve čtvrtfinále. Nestačila jim ani výhra v posledním kole, protože českobudějovický Motor dokázal uhrát bod na ledě Hradce Králové. České Budějovice tedy získali čtvrtou pozici na úkor Pardubic, které tak musely do předkola. Naopak pražská Sparta zlepšila dojem z podprůměrné sezóny osmi výhrami v posledních deseti zápasech. Tím se vyhoupla na konečné třetí místo.
Praha – Čeští hokejisté pod vedením Filipa Pešána předváděli dlouhodobě špatné výkony, které vedly k nejhoršímu výsledku v samostatných dějinách českého národního výběru. Ihned po skončení olympijských her v Pekingu, tak začala zejména mezi novináři oblíbená debata o jméně nového hlavního trenéra. Nejdříve se spekulovalo například o Miloslavu Hořavovi, který nyní trénuje Spartu společně s Josefem Jandačem. Dále se skloňovalo jméno třineckého Václava Varadi, jenže ani on se spasitelem českého hokeje nestane. Důvěru totiž poprvé v historii dostal zahraniční kouč.
Washington DC - Alexander Ovechkin představuje zvučné jméno mezi hokejovými fanoušky. Přes deset let udivuje diváky svými kousky, které nenechají nikoho chladným, a nepolevuje ani v šestatřiceti letech. Naprosto chladnokrevně střílí jeden gól za druhým. Dává tak o sobě vědět i mimo hokejovou komunitu, jelikož se v počtu gólů v zámořské NHL brzy dostane před nejproduktivnějšího Evropana, který kdy v soutěži nastoupil, Jaromíra Jágra.
Na skončeném florbalovém mistroství světa juniorů, které se – k radosti českých fanoušků – odehrálo v Brně, obhájili naši hráči zlatou medaili z kanadského Halifaxu. Nejen, že se tento úspěch zapsal do historie tohoto sportu u nás, ale hlavně přislíbil přísun nových talentovaných hráčů. Hodně se diskutovalo o Formanovi s Pěničkou, ale neméně důležitou roli sehrál i gólman Tomáš Jurco.
Las Vegas – Když elitní útočník Jack Eichel projevil zájem opustit klub, ve kterém strávil 5 sezón, zdálo se to jako neuskutečnitelné přání. Důvodem nejsou nekvalitní výkony předváděné na hřišti, ale zranění krku. Hokejové kluby napříč soutěží se zkrátka bály přijmout riziko, které s sebou nese angažování šikovného hráče s devítkou na zádech.
Praha- Dvacet výher. Přesně to (pokud nepočítáme 22. vítězství ve Zlatém slavíkovi) spojuje dvě osobnosti, bohužel jedna z nich už svoji sbírku nerozšíří. Jaké bude letošní předávání cen bez své největší ikony? Poprvé se nejen diváci, ale i samotní aktéři ankety Český slavík budou muset obejít bez přítomnosti Karla Gotta, který si ve většině případů došel pro zlatou sošku se slovy: „To jsem ale opravdu nečekal.“