Theo Mariánek

Theo Mariánek

pá., 2. květen 2025 17:39

Italian brainrot, kulturní diagnóza

Fenomén brainrotu obsahuje kulturní i kognitivní dopady digitální éry. V jeho epicentru stojí zdánlivě upadající humor generací Z a Alpha, který s příchodem takzvaného Italian brainrotu dosáhl absolutního vrcholu absurdity a absolutního dna kvality.
Léto je na spadnutí a s ním i sezóna klíšťat. Ačkoliv si většina lidí klíšťata spojuje s vycházkou do lesa, tento nenápadný parazit se zvládl rozšířit i na horách, v městských parcích i zahradách. Co stojí za změnou chování klíšťat?
Syndrom vyhoření (burnout) je stav psychického, emocionálního, ale také fyzického vyčerpání. Nejedná se o vzácný fenomén. Burnout vzniká v důsledku dlouhodobého stresu a přetížení, zejména pak u studentů se nejčastěji projevuje během zkouškových období, při psaní diplomové práce nebo při snaze skloubit studium s prací a osobním životem. Přestože je běžný, neřešené vyhoření může vést k dalším horším problémům s psychickým zdravím a závažně narušit každodenní život člověka. Jak se tedy ve světle zkouškového se syndromem vyhoření potýkat?
TikTok, Covid, The Minions, A Minecraft Movie, teenageři. Nevyjmenovávám první egyptské rány, ale fascinující faktory utvářející minimálně západní kulturu. Přestože by se mnozí nejnovější film s Jackem Blackem zdráhali vůbec nazývat uměním, já se ho opovažuji nazvat symbolem fascinující kultury dvacátých let jednadvacátého století.
„Tiktokizace“ označuje revoluci ve způsobu, jakým se ve dvacátých letech dvacátého prvního století proměnily sociální sítě. Nejedná se pouze o samotnou náhlou popularitu Tik Toku, ale o způsob tvorby obsahu, tedy krátká, třiceti sekundová až tří minutová vertikální videa. Proč tento formát funguje a jaká historie stojí za jeho zrozením?
The Substance není typickým hororovým snímkem. Jedná se o temnou a vizuálně výraznou studii hodnoty ženství v zábavním průmyslu. Demi Moore a Margaret Qualley excelují v rolích „klonů," jejichž osud je propojen sérem slibujícím věčnou krásu. Ale za jakou cenu?
Irácký parlament se zasadil o prosazení novely Zákona 188 o osobním stavu, která by mimo jiné snížila věk nutný k uzavřený manželství u dívek na 9 let. Druhé čtení kontroverzního návrhu proběhlo 16. září a momentálně je blízko schválení. Většinu v parlamentu totiž drží konzervativní šíitští muslimové. Navrhované změny by dále omezily práva žen týkající se rozvodu, péče o děti a dědictví.
Od vzniku online žurnalistiky v polovině 90. let 20. století se nezměnila jenom podoba médií, ale i způsob, jakým lidé konzumují zprávy. Mluví se o takzvané hybridní žurnalistice, s níž souvisí také spolupráce novinářů se stále se rozvíjející umělou inteligencí (AI). Přestože využítí technologie AI nabízí mnoho výhod, nese zároveň etické výzvy a obavy o budoucnosti novinařiny.
Přes rozmanitost a osobitou krásu kraje, i ten nejabsurdnější stereotyp někde schovává aspoň jedno zrnko pravdy. Život v kraji nikdy nebyl růžový. Lidé zde sice nejsou zabedněnými horníky prodírajícími se ulicemi pohřbených pod nánosy popílku ve smogu, konkurující mlze kolem Brčálníku, nicméně se dlouhodobě potýkají s ekologickými důsledky dvou století těžby černého uhlí a krizí identity spojenou s jejím útlumem. Kraj stárne, stagnuje a vymírá. V roce 2021 šlo o jediné místo v republice, které mělo záporné migrační saldo. Odcházejí hlavně mladí lidé, a to buď za prací, nebo studiem, po němž se málokdy rozhodnou vrátit zpět.
Ve stínu amerických prezidentských voleb v jednotlivých státech probíhala i řada referend. Mimo jiné i o zakotvení práva na potrat. Přestože sedm z deseti států zabývajících se tématem potratů stvrdilo jejich legalitu, drtivé vítězství Donalda Trumpa vyvolalo u mnoha žen i dalších znevýhodněných skupin obavy o jejich budoucnost. V nejisté atmosféře se tak rychle rozšířil zájem o feministické hnutí 4B odmítající jakékoliv důvěrné vztahy s muži. Odkud se hnutí vzalo, jaké principy vyznává a má šanci stát se dalším #MeToo?
Strana 1 z 2