Program se bude konat na dvaceti různých místech prostřednictvím více než osmdesáti dramatických bloků, většina programu se však odehraje v Uměleckém centru Univerzity Palackého, UC UP Konvikt.
Letos si festival přichystal čtyři hlavní tématické profilové sekce – Proč se dívat na zvířata?, Jiné vize, Film Labor, a Aport animace.
„Jubilejní ročník PAF 2016 se koncentruje pouze na čtyři sekce, z toho dvě tradiční (Jiné vize, Aport animace) a dvě kurátorsky připravené speciálně pro PAF (Proč se dívat na zvířata?, Film Labor) a více než kdy jindy usiluje o vytvoření homogenního a současně významově ambivalentního programu koncentrujícího se do jediné organické identity, kterou je sám smyslově intenzivní čtyřdenní festival, jeho bytí a bytí jeho návštěvníků v kulisách zimní Olomouce,“ přiblužuje atmosféru připravovaného festivalu jeho ředitel Alexandr Jančík.
První téma Proč se dívat na zvířata? vychází z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí, jsou nám podobná a vlastně nepodobná. Tato sekce zahrnuje zvířecí tématiku, polidšťování zvířat či význam zoologických zahrad. Vedle klasických, kultovních i nových celovečerních snímků (Bambi, Syn bílé kobyly, Ming of Harlem) a animovaných pásem (Hup a Hop, Míša Kulička, Žofka, O chytré kmotře lišce) se představí i festivalová premiéra Červené želvy holandského režiséra Michala Dudoka de Wita, který film osobně uvede.
Jediná existující soutěž – Jiné vize, slaví své desáté výročí. Tato část programu se specializuje na umění českého pohyblivého obrazu, který osciluje na pomezí videoartu, animace, experimentálního filmu a výtvarného umění. Desítku prací do soutěžního výběru, který bude hodnotit odborná mezinárodní porota, sestavil přední český kurátor a teoretik umění Karel Císař.
Sekce Film Labor představí současnou experimentální tvorbu v rámci činnosti filmových laboratoří spravovaných samotnými umělci – tzv. artist-run labs. Náplň programové sekce přiblíží osa protínající tři pomyslné filmové krajiny: Grenoble, Berlín a Barcelonu.
Aport přibližuje aktuální podoby animace nejen na domácí scéně, ať už v podobě prezentace autorských děl, projektů a připravovaných snímků, nebo počítačových her či aplikací.
Tento rok nabídne Aport také tři světové premiéry: Morava, krásná zem II, Pramítačka a Between the World and Me.
Filmová badatelka Eliška Děcká připravila pro PAF projekce pásem krátkých animovaných filmů na různá témata – cyklistika, móda, knihy a hospoda. Tyto projekce se budou konat na netradičních místech jakými jsou např. designový obchod Flop, Antikvariát Olomouc, studentský klub Vertigo, půjčovna a opravna kol Bajkazyl či secesní prostor Vily Primavesi.
A vstupné? Kdo nestihl do 27. listopadu akreditaci přes internet, si může festivalovou vstupenku zakoupit přímo na místě konání.
Přehlídka filmové animace a současného umění je nejstarším a nejprogresivnějším festivalem věnujícím se fenoménu animace v České republice. PAF přesáhl středoevropský prostor, v dnešní době úspěšně expanduje na mnoho míst Evropy a unikátní pozici si také získal v prostředí amerického New Yorku, kde letos proběhl třetí ročník PAF New York v kulturním centru Pioneer Works v Brooklynu.