Podle Olivera je konzumace nápojů s vysokým obsahem cukru jeden z největších problémů ve stravování dnešních dětí a teenagerů. Způsobuje mimo jiné vysokou kazivost zubů, náchylnost k diabetickým onemocněním či obezitu. Světoznámý kuchař říká, že daň 7 pencí na každou běžnou plechovku limonády přinese až 1 milion liber ročně. tyto peníze mohou být dále použity na prevenci.
"Daň by měla výrobcům připomenout, kdo tady hraje prim. Je to dětské zdraví a vláda. Měli bychom pochopit, kdo vede tuto zemi. Je to byznys - který profituje ze špatného zdravotního stavu - nebo jsme to my?", říká Oliver.
Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že se problémem zabývá: "Tato vláda je odhodlaná změnit situaci týkající se dětské obezity. Vyvíjíme komplexní strategii, která zkoumá všechny faktory zahrnující i konzumaci cukrů, které přispívá nadváze dětí. Tato strategie bude zveřejněna v nadcházejícíh měsících."
Kuchař také představil pětibodový plán boje proti cukru. Vedle zmíněné 20% daně v něm volá po zákazu vysílaní reklam, které prezentují nezdravou stravu před devátou hodinou večerní. Dále pak zmiňuje povinné označování produktů podle míry škodlivosti a množství cukru vyjádřené na počet čajových lžiček.
Velká Británie by se daní připojila k zemím jako je Francie či Mexiko, kde po zavedení daně klesla konzumace až o 6%. V minulosti tuto daň zavedlo i Dánsko, ale kvůli ekonomickým dopadům ji následně zrušilo. Potravinářský průmysl se brání a tvrdí, že stravovací návyky dětí jsou záležitostí rodičů. Argumentuje také tím, že ve Francii sice prodej po zavedení daně klesl, ale následně dokonce stoupl.