Před samotným začátkem válečného konfliktu na Ukrajině jezdilo do Kyjeva až 800 tisíc turistů ročně. Město pyšnící se čtrnáct století starou architekturou odjakživa lákalo turisty z různých koutů světa. Tamní instituce teď mají strach, že při ruské ofenzivě utrpí i další památky a umění metropole. Kromě muzea již byly zničeny obytné domy, televizní věž a některé školy.
Muzeum v Ivankivu se zaměřuje na archeologii, výtvarné umění a místní dějiny. Ve svých sbírkách mělo i díla významné ukrajinské umělkyně Marije Prymačenkové. Rozsah škod nelze s přesností určit, duchapřítomným místním se však podařilo některá díla včas vynést.
Ředitel muzea historie v Kyjevě Fedir Androščuk svým akademickým kolegům ve Švédsku napsal, že byl nucen společně se dvěma dalšími zaměstnanci v posledních dnech chránit museum před rabováním a útokům ze strany vojáků. ,,Muzeum se nachází uprostřed historické části města, poblíž třech starých kostelů, ale také na dosah od možných cílů útoku - vládní agentury Služba bezpečnosti Ukrajiny a státní pohraniční stráže," napsal v emailu, který má k dispozici deník The Guardian.
Androščuk má také obavy o miliony uměleckých děl a národní dědictví, které by se mohlo stát další obětí ruského bombardování. Jsou mezi nimi významné monumenty a stavby z 11. století.
,,Je ohroženo mnoho historických a architektonických památek a také archeologických nalezišť“, varovala na sociálních sítích Ředitelka kulturního fondu ve Vyšhorodě, Vlada Lytovčenková.
V současné době jsou dle DPA ohrožena zejména muzea nacházející se v bojových oblastech, jako jsou Kyjev, Charkov a okolí. Veškeré výstavy byly zrušeny a primárním cílem je nyní přenést expozice do bezpečí. ,,Neexistuje záruka, že nebude vypleněno ukrajinské kulturní dědictví a že neskončí v ruských muzeích," uvedl v příspěvku v magazínu Archäologie in Deutschland generální ředitel Historického národního muzea v Kyjevě Fedir Androščuk.
Na ukrajině se nachází celkem sedm lokalit, které jsou zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, přičemž dvě z nich se nachází v Kyjevě. Jsou jimi Chrám sv. Žofie s přilehlými klášterními budovami a Kyjevskopečerská lávra.