V roce 2014 se v Malawi narodilo HIV pozitivním matkám téměř čtyřicet tisíc dětí. Kvalitní péče o tyto novorozence je závislá na včasné diagnóze. Ta vyžaduje přesun vzorků krve ze zdravotních středisek do centrální laboratoře, kde se následně testují. “Věříme, že bezpilotní letouny mohou přinést řešení, jak omezit dobu přepravy. Chceme zajistit, aby nemocné děti začaly s léčbou v co nejkratším čase," uvedl na stránkách UNICEF jeho zástupce pro Malawi Mahimbo Mdoe.
Přesun vzorků z polikliniky do testovací laboratoře v současnosti trvá průměrně jedenáct dní. Poté musí zdravotníci čekat až osm týdnů na výsledky. S časem se zvyžuje i riziko selhání pacienta. Drony by čekací dobu mohly výrazně zkrátit. Pokud bude jejich testování úspěšné, začlení se tento způsob dopravy do systému zdravotnictví Malawi. „HIV je stále překážkou v rozvoji Malawi. Každý rok umírá okolo deseti tisíc dětí na HIV," konstatoval Mdoe.
Dráha prvního testovacíhu letu měřila deset kilometrů. Letoun cestoval ze zdravotního střediska do nemocniční laboratoře v Kamuzu. Zkušební lety budou pokračovat do 18. března.