čt., 2. listopad 2023 19:50

Odkryté příběhy 20. století v temnotě krytu

Vstupní chodba krytu na začátku výstavy Vstupní chodba krytu na začátku výstavy Zdroj: Tereza Tomášková
Olomouc – Institut Paměti národa znovu představil audiovizuální výstavu Odkryté příběhy 20. století v bývalém krytu z poloviny 50. let, kde se můžeme setkat s osudy pěti pamětníků z Olomouckého kraje.

Mezi ponurými zdmi bývalého železobetonového krytu v Bezručových sadech, který sloužil jako velitelství štábu civilní obrany v 50. letech minulého století, můžou lidé navštívit audiovizuální výstavu, která je znovu k vidění již od 31. 8. 2023 do 26. 11. 2023 vždy o víkendu. Mohou se zde setkat s pěti životními příběhy tří mužů a dvou žen, pamětníky, jejichž vzpomínky uchovávají hrůzné činy války a komunismu, s obrazem tehdejších událostí a mimo jiné také s historií bunkru samotného.


Dokumenty, spisy, fotografie a dopisy na zničených listech papíru doprovázejí silný emotivní zážitek, který návštěvníky dostane hned při prvním vstupu do jednotlivých kabinek věnovaných právě těm, kteří zachovali své vzpomínky na krušná léta. Věznění a drsné mučení Marie Susedkové, setkání Jiřího Fišera s „andělem smrti“ doktorem Josefem Mengelem a jeho pokusy, život Eriky Bednářové v bídě a její odebrání od rodiny, pronásledování Tomáše Hradílka kvůli antikomunistickému postoji a čas pátera Antonína Huvara strávený na samotkách v izolaci – pět jmen, pět životů, které si zažily nejrůznější chvíle, jež si většina z nás jen s velkou nechutí dokáže představit. ,,Mě osobně nejvíce zaujal příběh Jiřího Fišera a jeho dvojčete Josefa Fišera, právě kvůli tomu, jak to bylo kruté a nedokážu si vůbec představit, čím si museli oba projít. Jěště více jsem pak vnímal tu atmostféru, když jsem poslouchal přímo jeho záznam vyprávění," řekl jeden z návštevníků.


Výstava podává příběhy nezávisle na sobě, v doprovodu zvukových záznamů doplňujících celkovou atmosféru a autenticitu. To vše si mohou návštěvníci vyslechnout v chladu při svitu malé lampičky s pocitem, jako by sami byli na samotce a čekali. V každé místnůstce je možnost posezení v podobě dřevěných školních židlí či obyčejných židlí na kolečkách a zájemci si tak v klidu mohou prohlédnout dobové fotografie a pročíst všechny přítomné materiály včetně stručného popisu dané osoby a událostí, které byla nucena prožít. Instalace vám dává tedy i prostor pro zastavení se a přemýšlení nad historií a nad tím, čeho je člověk schopný provést jiné lidské bytosti.


Kromě toho je možné si jako divák sednout a sledovat velkoformátové projekce s archivními fotografiemi doplněných o zvukové efekty k jednotlivým obrázkům, o které je výstava obohacena a každý pátek a neděli navíc sledovat i promítání dokumentů z dílny Paměti národa ve velké místnosti. V pátek zde mohou návštěvníci shlédnout sérii čtyř po sobě jdoucích dokumentů a v neděli sérii pěti po sobě jdoucích dokumentů, jako jsou například Dezertér, Samoty anebo České děti z Volyně.


Projekce s archivními fotografiemi zachycují nejrůznější události během válečného období a let komunistické vlády v Československu. Pohled na fotografie dokazuje, že se nejedná pouze o historii psanou v učebnicích dějepisu, ale že za tím, kde jsme dnes, stojí skuteční lidé. Lidé, kteří bojovali proti režimu a nenechali se stáhnout do tichého akceptování. Diváci zde mohou vidět například fotografie tanků Rudé armády na ulici 1. máje, protesty v roce 1968 anebo také vypálení Synagogy na třídě Svobody, která byla bezprostředně zapálena po okupaci ČSR v roce 1939.


Po dobu procházení krytem si návštěvníci mohou povšimnout kromě šipek ukazujících směr i nažloutlých listů vylepených po stěnách, které představují interaktivní část výstavy. Každý list má své číslo, krátký popis, v jaké době či situaci se návštěvník ocitá, otázku a tři možnosti odpovědí, které ho posílají k dalším stanovištím v podobě žlutých papírů. Zajímavé ozvláštnění je rozmístěno po celém okruhu prohlídky a svým způsobem návštěvníky nutí dávat o to větší pozor a zkoumat fotografie a dokumenty více podrobně a detailně.


Kryt s krycím označením „11-0“ byl vybudován mezi lety 1953–1957 jako stanoviště velitelského štábu CO pro Olomoucký kraj a měly zde být řízené krizové situace v případě vypuknutí ozbrojeného konfliktu. Kromě těchto informací, které se mohou návštěvníci dočíst na plakátech vylepených hned vedle místnosti s projekcí archivních fotografií, se také mohou dozvědět, jak je kryt velký, jak vznikl a jak funguje, co vše se v něm nachází a jakými změnami prošel od 90. let až do současnosti.

Zobrazeno 580 krát
Naposledy upraveno: čt., 2. listopad 2023 22:31
Pro psaní komentářů se přihlaste